Milicja krakowska

Dyskusje o zachodnim stroju i uzbrojeniu.

Re: Milicja krakowska

Postprzez trollu » 4 lut 2014, o 10:21

Taki sobie opisik znalazłem. Rzuca trochę światła na temat. (zwróćcie uwagę na informacje o szablach).

W przeciwieństwie do mieszczan kazimierskich i stradomskich, reprezentanci bogatej stolicy noszą strój zachodnioeuropejski (auff deutsch w ujęciu niemieckiego obserwatora, all’Italiana – w głębokim przekonaniu Włocha). Jak przekazuje źródło z epoki (Diariusz rzeczy wszystkich przez wesele Krola J.M. począwszy od przyjachania carowego posła, Biblioteka Raczyńskich, rkps 16), „miejska piechota po niemiecku w błękitni ubrana po cztyrych szła. Byli wszyscy w aksamitach, a atłasach […]. Wszyscy byli w kabatach lazurowych, rękawy żółte, wszyscy pod piórami strusiemi, kitajką żółtą a czyrwoną przepasani”. Ten sam opis stosuje termin „po włosku ubrano”. Z. Bocheński konstatuje: „Zależało widocznie obu miastom na podkreśleniu różnicy w wyglądzie między swymi milicjami z równoczesnym zachowaniem jednolitości w obrębie każdego zespołu, pomimo, że w jednym i drugim wystąpić mieli zarówno Polacy jak i reprezentanci obcego pochodzenia, a ubiór cudzoziemski bogatszych mieszczan krakowskich odpowiadał najwidoczniej bardziej ich ambicjom reprezentacyjnym oraz ich większym możliwościom finansowym, którymi nie mogli dysponować mieszczanie kazimierscy”. Cała grupa ok. 57 mieszczan – w błękitnych uniformach (z aksamitu, atłasu, lub kitajki) ożywionych żółtymi rękawami i takimiż pończochami, w dosadnych chobotach, przepasanych najczęściej niebiesko-żółtymi szarfami, zazwyczaj uzbrojonych w rapiery – na pierwszy rzut oka wydaje się być dość homogeniczna. Jednak przynajmniej siedmiu muszkieterów nosi szable przy boku (gł. z cechu kuśnierzy i złotników), w ponad 20 przypadkach zarost w typie polskim kontrastuje z cudzoziemskim uniformem (przynajmniej jedenastu eksponuje brodę pełną i przynajmniej tyluż okazałe, sumiaste wąsy). Można przypuszczać, że uszyty specjalnie na tą okazję uniform, oficjalny strój cechowy, był dla nich faktycznie jedynie okazjonalnym kostiumem, przez większość jednak zachowanym na przyszłe lata jako ubiór odświętny lub pamiątkowy. W sam raz na okazję, gdy trzeba było się pokazać „szatno i strojno”.
Paaanie Dziesiętnikuuuu....
trollu
Pan Rotmistrz

Postprzez Cefali » 4 lut 2014, o 10:40

Sztandary będą na ten sezon. Mam mały kłopocik, ale mam nadzieję, że za tydzień znów ruszymy do pracy. Piszę się na ten projekt. Kiedyś myślałem, że będę robił coś poza wiekiem XVII ale ja nierozsądny i głupi byłem. ;) Przychylam się do jaśniejszego błękitu niż ten co w RKJM rządzi. Myślałem, żeby nie sugerować się za bardzo jednolitością barwy strojów z rolki. Malarzowi nie chciało się zapewne mieszać odcieniami jak tym co malują figurki w grach bitewnych. 8-)
Cefali
Wiśnicki Rociarz

Postprzez trollu » 4 lut 2014, o 10:51

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... 426&type=1
Jak widać, ta milicja to są oddziały cechowe. To zaś nas odsyła do zupełnie innych regionów. Staram się znaleźć coś na temat drabów miejskich z tego okresu.
Paaanie Dziesiętnikuuuu....
trollu
Pan Rotmistrz

Postprzez Islam » 4 lut 2014, o 11:43

Przygotowuję moją magisterkę do druku i będę musiał przedtem parę razy odwiedzić archiwum miejskie na stolarskiej, więc przejrzę statuty cechowe. Jak parę lat temu wstępnie je przeglądałem to było tam parę fajnych informacji ;)
Islam
Zielony Prezes

Postprzez Gruzin » 4 lut 2014, o 17:59

W milicję bym wchodził jak tylko znajdę fundusze :)
Student biedak, ale pan. Ciągle żyje ponad stan :D
Gruzin
Gruziński Moderator

Poprzednia strona

Powrót do Autorament Zachodni