Saskie pachołki - projekt na 2018

Dyskusje o zachodnim stroju i uzbrojeniu.

Saskie pachołki - projekt na 2018

Postprzez Islam » 26 gru 2016, o 23:54

Hej, Mol i Velma skłonili mnie do zwierzenia się z pewnego pomysłu, o którym myślę od pół roku. Jak większość z Was wie nasza pierwszowojenna rekonstrukcja skupia się na odtworzeniu oddziału w barwach c.k. 13 pułku piechoty "Krakowskie Dzieci". Jednak krakusi zasilali ten pułk dopiero od 1867 roku. Wcześniej, jak w wielu innych cesarskich regimentach, skład etniczny był zupełnie inny. Co więcej nasza Trzynastka ma niezwykle długą, skomplikowaną i ciekawą historią. Jest przede wszystkim jednym z najstarszych habsburskich regimentów piechoty. Powstał w 1618 roku czyli na samym początku Wojny 30-letniej. Wówczas był regimentem, który składał się z Sasów - stąd ukuty w czasie tejże wojny przydomek 'Saskie pachołki". Pułk walczył we wszystkich najważniejszych bitwach wojny, od Białej Góry przez Lutzen i Nordlingen. Co ciekawe służyli w nim zarówno papieżnicy jak i Lutry!

Otóż na tyle wciągnąłem się w historię mojego oddziału (pisząc na jego temat na FB i blogu), że mam ambitny plan poszerzenia chronologicznego mojej rekonstrukcji. Jeden moment krańcowy mamy już uchwycony (I wojna a więc kres pułku jak i całej Monarchii) - teraz czas na drugi, czyli rok 1618. Chciałbym powolutku nie tylko opracowywać historię pułku w latach wojny, ale przede wszystkim odtworzyć sylwetkę żołnierza tego pułku a może - z Waszą pomocą - małego oddziału maruderów.

Zbliża się rok 2018 a więc 400 rocznica rozpoczęcia wojny. Wojny, która przez kilka pierwszych lat (tak do 1623) toczyła się przede wszystkim w Czechach, Palatynacie i na Morawach - czyli relatywnie blisko naszego Krakówka. Myślę, że lata 2018-2020 będą obfitowały w liczne, duże imprezy rekonstrukcyjne.

Jak wspomniałem na początku - mój pomysł spodobał się Velmie i Molowi. Oprócz mnie w naszej sekcji mam też jednego potencjalnego knechta. Mamy ponadto w Poruszaku kilka osób obszytych już na pludraków - Dziesiętnik, Rychu, Adrian, Kornel, Szymon, Piotr Sobstel. Razem daje to już 10 osób! Oczywiście trzeba opracować źródła i materiały aby ustalić jak mógł wyglądać taki saski pachołek w początkowym okresie wojny. Wiadomo, że nie było jednolitych "mundurów", lecz być może w armii cesarskiej panowały jakieś modowe zwyczaje. Wszystko to zaś jest niezwykle interesujące ;)

Sekcja mogłaby się składać zarówno z pikinierów (których tak kochacie), muszkieterów (których mamy i do których będę aspirował) jak również halabardników (ileż ich kręci się na rycinach wszelakich!), maruderów, inwalidów i szalbierzy, których tak wspaniale sportretował Kaczmarski ;) :koszer:
W dobie koncentracji rodzimych grup w większe bloki (Rebel Regiment, do którego należymy, tak?) taka pludracka sekcja Poruszaka mogłaby zyskać dodatkowe punkty prestiżu ;)

https://www.youtube.com/watch?v=umhGhNCfOpM

Co Wy na to?
Czy w nadchodzącym 2017 roku zacznie ktoś ze mną projekt "Saskie pachołki" ? :)
Islam
Zielony Prezes

Re: Saskie pachołki - projekt na 2018

Postprzez Dziadek » 27 gru 2016, o 00:08

Wchodzę w to.
Dziadek
Sądecki Warchoł

Postprzez Stilgar » 27 gru 2016, o 01:20

Jak to mawiają Niemcy: iśbinza.
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Velma » 27 gru 2016, o 05:51

Podtrzymuje swoje zainteresowanie i checi;)
"Zabierz wrogowi sztandar, a odbierzesz mu honor i dumę."
Velma
Dyskutant

Postprzez Dziadek » 27 gru 2016, o 09:30

Pozwolę sobie od razu zadać pytanie do znawców: czy szabla do stroju zachodniego pasuje jak kwiatek do kożucha czy jest taka opcja żeby bez wstydu się na imprezie pokazać?
Dziadek
Sądecki Warchoł

Postprzez Liissu » 27 gru 2016, o 10:11

Dziadek. Na polskich terenach spoko. Ale jak to wyglądało u nich, to trzeba będzie sprawdzić. Wydaje mi się jednak, że miecz czy rapier noże się okazać must have.
Dobra chłopaki, jest już jakiekolwiek zaplecze jeśli chodzi o literaturę, czy ruszamy z poszukiwaniami? Chętnie się mocno zaangażuje w temat. :niekoszer:

Pierwsza myśl, z rzeczy potrzebnych na pewno, to sztandar i chorąży, zrobiony gorzej jedynie od Kaprala, bo zapewne będziemy celować w jednostkę nie większą, niż kapralstwo (ok 20 ludzi).

Pomysł mi się bardzo podoba, czas jest. Może ba wakacje już będziemy mieli jakieś konkrety.

Jak coś, to chętnie się mogę pobawić w chorążego. I tak mam w planach nowy set ciuchów, więc mogę się ukierunkować na ten konkretny temat :chorazy:
Liissu
Nasz Pludrak

Postprzez Dziadek » 27 gru 2016, o 10:23

Na forum rebelu ktoś dawał linka do czeskiego płatnerza co robił fajne pałasze, tylko nie pomnę już ile... rozłożenie zakupu stroju na cały rok nie powinno stanowić problemu (nawet jeśli chodzi o buty), aczkolwiek właśnie broń boczna mnie niepokoi ;/ a może by tak przy okazji zrzucić się na gumowe groty do pik?
Dziadek
Sądecki Warchoł

Postprzez Liissu » 27 gru 2016, o 13:36

Zdecydujmy się, czy idziemy w palną, czy w piki. Cena jest podobna, pika to minimum nacycnik i hełm, a broń palna to muszkiet i bandolier. Tak czy owak trzeba około 2,5k ogarnąć.
Liissu
Nasz Pludrak

Postprzez Dziadek » 27 gru 2016, o 13:55

To ja nie wiem czy nie lepiej było by inwestować w muszkiety, od razu byśmy mieli strzelający oddział hajduków.
Dziadek
Sądecki Warchoł

Postprzez trollu » 27 gru 2016, o 14:38

Adrian nie siej propagandy. Piki sa duzo tańsze. Hełm, najtańszy napiersnik to 1300- 1400 złotych. Czyli koszt najtańszego muszkietu nie przesadnej jakości. Do którego trzeba dołożyć co najmniej 1000 zł. Bandolier to 400 zł, prochownica 500. Do tego zapas lontow,prochu, utenslia do czyszenia i pare innych drobiazgów i się robi z tego dwa razy droższa impreza.
Niech każdy podejmie decyzje jaką chce tylko nie podawaj balamutnych informacji.

Mam w szyciu nowy wypasiony wams więc mogę być kapralem i saskich pacholkow :). Jeżeli zlozycie mi ofertę:).
Paaanie Dziesiętnikuuuu....
trollu
Pan Rotmistrz

Następna strona

Powrót do Autorament Zachodni