Opończa

Dział dotyczący odtwarzanego przez nas oddziału

Re: Opończa

Postprzez Liissu » 7 sie 2014, o 19:59

Panowie, gorąco zachęcam do tej części odzieży. Ja w swoim dutchcoatcie jestem zakochany, świetnie się spisuje na takie wieczory jakie czekają nas w Niepołomicach.
Liissu
Nasz Pludrak

Postprzez Stilgar » 7 sie 2014, o 20:08

Masz jakiś wykrój, który bys polecał? Co myślsiz o tym rozwiazaniu?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Liissu » 17 sie 2014, o 10:12

Kurde, dopiero teraz zauważyłem że pytałeś. Sorki ;)

Wiesz co, nie do końca znam się na stroju polskim, czy węgierskim. Te zdjęcia co wrzuciłeś, nie za bardzo pokazują jak to na człowieku leży.

http://i1368.photobucket.com/albums/ag1 ... g~original

Ten hajduk ma prawdopodobnie najprostszą w świecie narzutkę na plecach, z dodatkowym wywinięciem na swego rodzaju kaptur, coś takiego jak zaprezentowana przez Ciebie opończa kozacka. Ja bym to zmajstrował z możliwie grubej wełny, z podszewką lnianą do wysokości kaptura, a sam kaptur bez podszewki. No i dziurki na jakieś wiązanie pod szyją ;) Coś takiego jak te szkice na kartkach. Najważniejsze to dobrać sobie sensowną długość, żeby służyło to również za koc. Myślę że tak jak na tej kolorowej rycinie, na wysokość kolana byłaby w sam raz
Liissu
Nasz Pludrak

Postprzez Stilgar » 30 sty 2017, o 23:29

A ja uszyłem opończe dla kumpla, z grubego sukna (Bielstyl, chyba z 900 g/m2) :)
Załączniki
5.jpg
Starszy Brat w Wierze
4.jpg
Z kolnierzem
3.jpg
Opatulon
2.jpg
Tyl
1.jpg
Przod
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez trollu » 30 sty 2017, o 23:30

Źródło!
Paaanie Dziesiętnikuuuu....
trollu
Pan Rotmistrz

Postprzez Stilgar » 30 sty 2017, o 23:36

Kompilacja różnych,ale bazowałem na wykorju dragońskiego "płaszcza" z 1720 roku, plus materiał ciąłem tak jak dawniej była szerokość belki (łokiec, około 60 cm).

W oryginale było podszywane z przodu (pasek 40 cm) i przy tylnym rozcieciu, ale z klientem stwierdziliśmy, żę nie trzeba przy tak wielkiej gramaturze ;)

Ponadto w oryginalne jest malutki kolnierzyk, ja dalem, jak widac, duzy kolnierz, ktory pelni role kaptura, bo da sie go zarzucic. Takie czesto widac u hajduków.

Jestem jutro umowiony na odbiór, jak klient stwierdzi, ze mu nie pasi, to przeobie na kaptur. Dlatego kołnierz jest nawet troche za duzy i tak skrojony, aby dalo sie go przeorbic ;)
Załączniki
kolnierz.jpg
z kolnierzem
6.jpg
O tak
cloak1720.jpg
WYkroj
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Cefali » 30 sty 2017, o 23:39

Fajna i podoba mi się podłączenie do żelazka :mrgreen:
Cefali
Wiśnicki Rociarz

Postprzez Łukasz » 27 lip 2017, o 10:47

Powiedzcie czy widzicie sens nabywania opończy w przypadku posiadania wykonanej z grubego sukna delii/ferezji i niewiele mniej grubego żupana? czy te elementy stroju nie zapewnią wystarczającej ochrony przed zimnem?
Łukasz
Stały Bywalec

Postprzez Stilgar » 27 lip 2017, o 11:00

Chyba tylko na tęgi mróz lub na niesamowitą ulewę (z kaputrem), tak to delia jest płaszczem i powinna pełnić rolę ochronną :)
Stilgar
Chłopski Administrator

Poprzednia strona

Powrót do Piechota Lubomirskiego