Gacie

Dział dotyczący odtwarzanego przez nas oddziału

Re: Gacie

Postprzez Gruzin » 5 kwi 2016, o 18:17

ekhm... gacie to tylko z wełny :)
Student biedak, ale pan. Ciągle żyje ponad stan :D
Gruzin
Gruziński Moderator

Postprzez Pabloo » 5 kwi 2016, o 20:14

Możliwe, że w "kluczowych" miejscach trza by dać podwójnie - tak to jest współcześnie, ale nie wiem czy tak było ongiś.
Pabloo
Psychologiczny Rociarz

Postprzez Gruzin » 5 kwi 2016, o 20:24

podwójne jest okej bo się trudniej przetrze ^^
Gruzin
Gruziński Moderator

Postprzez Cefali » 5 kwi 2016, o 22:03

Niech krawcowa się nie rumieni tylko mierzy i szyje odpowiednie. ;)
Cefali
Wiśnicki Rociarz

Postprzez Linq » 6 kwi 2016, o 08:41

Gruzin, powaga z tą wełną?
A vary miala karlove!
Linq
Rozciągnięty Łucznik

Postprzez Gruzin » 6 kwi 2016, o 11:12

hue hue :D
czekałem aż ktoś o to zapyta ;] Masz mnie :D
Gruzin
Gruziński Moderator

Postprzez Stilgar » 6 kwi 2016, o 20:56

Gacie powinny być przede wszystkim lniane. Ogólnie da się bez problemu dostać taki len aby nie prześwitywał, ja mam z takiego swoje uszyte tylko, że trochę źle, bo nie mają szwu bieliźnianego i obcierają. A to nie jest fajne. :/ Musze strzelić nowe.

Możesz też se dać podwójną warstwe na pindla :P nie spinaj się tym, bo w reko i tak 85% biegał we współczesznych majtkach :P

Szew bieliźniany wygląda o tak, czyli wzór C:
Obrazek

Jeżeli szukasz wzoru gaci to niestety nie mamy żadnego pewnego, ale myślę, że nadadzą sie te powszechnie znane ze średniowiecza .

Ma być publikacja Drążkowskiej na temat bielizny (tj przede wszystkim koszul ale i może gaci?), ale kiedy? Licho wie.

Na pocieszenie to chciałem tylko upewnić, że gacie są poprawne dla nas i u Węgrów :) na Zachodzie przede wszystkim dominują długie koszule, za kolano, i brak bielizny. No ale za to szerokie mają pludry :P

Źródła:
Jan Kochanowski:
"Wnidą do łaźniej, a gospodarz miły
Chodzi by w raju, nie zakrywszy żyły.
A słusznie, bo miał bindasz tak dostały,
Żeby był nie wlazł w żadne famurały.
"

Fámurały/ [...] Femorum operimentum. Feminalia, Femoralia. v. Gácié/ Ubránié. <- fragment słownika Grzegorza Knapiusza, Thesaurus Polonolatinograecus seu Promptuarium linguae Latinae et Graecae, 1621-1643 r.

Simplicissimus Węgierski, 1683 rok "Na targu ściągnęli z nas dobre odzienie i wystawili na sprzedaż w samych koszulach i gaciach (w oryginale: Gatchen)." Simplicissimus służył w tedy w oddziale węgierskim i był ubrany po węgiersku.

Jędrzej Kitowicz, koniec XVIII wieku: "Długość koszuli u tych, którzy staropolskim obyczajem nosili gacie płócienne na gołym ciele, spodem portek, nie dochodziła kolan. U tych, którzy już zarzucali gacie, spuszczała się do pól goleni."

Jeszcze taka rzecz, na blogu: http://aurifilum.blogspot.com/ autorka w jednym z pierwszych postów, w którym nakreśla ogólną charakterystykę strojów węgierskich napisała tak: "They wore tight trousers. It is made of baize, silk, too, and on the hip they were loose than western trousers. János Kemény in his diary mentioned that, while the Hungarians wore pants underneath, the Germans wore narrow trousers and long shirts, so it is very tortured for him the trousers without pants during a riding." Domyślam się, że János Kemény to książe siedmiogrodzki, który żył w latach 1607-1662 i rzeczywiście zostawił po sobie pamiętnik. "The Life of Janos Kemeny" był dostępny gdzieś na amazonie, ale tak to zdybać nie mogę aby potwierdzić, że naprawde tak napisał :P wierzę jednak Pani z bloga, bo ma naprawdę duża wiedzę.

Ponoć noszono także w portkach płócienne wstawki, które można było później łatwo odpruć do prania. Tako piszą tutaj.

Z interesującej nas epoki znam tylko jedne przedstawienie:
Obrazek
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Linq » 6 kwi 2016, o 23:01

Ktoś, kto zrozmie obrazek ze szwem bieliźnianym, powinien zostać spalony na stosie za kontakty z Belzebubem!!
Stilgaruniuniu z tym postem tylko jedno skojarzenie - żul Profesor :):):)
A vary miala karlove!
Linq
Rozciągnięty Łucznik

Postprzez Stilgar » 7 kwi 2016, o 10:39

Tutaj w owem linku, drogi Linq, masz kobietę iście belzebubią, która duszę zaprzedawszy, a w noc sabatową srodze kuprem szafując wszelkie maści czortom i biesom, technikę onego szwu poznawszy dalej ją we świat propaguje. Sobie na chwałę, ludziom ku nauce, kuprowi swemu ku odpoczynku od biesiego bindasza. A naszym kuśkom na ochronę przeciwko otarciom! ;)
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Poprzednia strona

Powrót do Piechota Lubomirskiego