Broń palna

Dział dotyczący odtwarzanego przez nas oddziału

Broń palna

Postprzez Islam » 16 sty 2013, o 15:37

na allegro moja uwagę przykuło to oraz jego cena:

http://allegro.pl/muszkiet-lontowy-janc ... 77734.html

Chłopek ma jeszcze arkebuz z XVI w. za 650....
cena dosyć podejrzana:P
Islam
Zielony Prezes

Re: Broń palna

Postprzez Stilgar » 16 sty 2013, o 19:48

Gość ma nawet swoją stronę internetową, ale z tego co widzę, to raczej zajmuje się średniowieczem. Nie znam się na broni palnej więc się nie wypowiem co do ceny i czy warto. ;)
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Adam » 16 sty 2013, o 20:23

Wypowiem się na tyle na ile sam się znam.
Pierwsza sprawa: samo wzorowanie dość luźne, brakuje estetyki.
Druga: Lufa z rury bezszwowej nie jest pewna pod względem bezpieczeństwa. Poza tym to dalej rura a nie lufa.
Trzecia: Zaspawany korek komory prochowej to nienajszczęśliwszy pomysł. Powinien być wykręcany. Lufę czasem trzeba czyścić na wylot, a z zaspawanym korkiem tego nie zrobicie. Inna sprawa, ze lekko pęknięty spaw robi nam z lufy granat, a dobrze nagwintowanego korka bardzo ciężko wybić.
pozdrawiam
Adam
Adam
Człowiek Pomoc

Postprzez Gruzin » 24 lut 2014, o 18:54

Czytając Wimmera można znaleźć informację, że piechota narodowego autoramentu używała DO wojen z Gustawem wyłącznie rusznic i arkebuzów. Z czego wnioskować można, że zaczęto wprowadzać muszkiety. Z drugiej strony u Jerzego Teodorczyka można spotkać tezę, że nie przezbrajano bo trzeba by nauczyć chłopów nowej taktyki i kontrmarszu.

A teraz pytanie : Kiedy w końcu wprowadzono muszkiety na wyposażenie piechoty polsku- węgierskiej

Rozpoczynam wielką akcję poszukiwawczą ;p jeżeli ma ktoś jakieś info to mile widziane : )
Student biedak, ale pan. Ciągle żyje ponad stan :D
Gruzin
Gruziński Moderator

Postprzez Bartec » 26 lut 2014, o 19:45

Witam

Kilka tekstów źródłowych:

1)"Powinność takowego pieszego będzie ta: w każdą ćwierć roku do rotmistrza swego albo porucznika jego, na miejsce oznajmione stawić się do lustracji z rusznicą swą dobrze narządzoną, szablą, siekierką, i barwą taką, jaka mu rotmistrz albo porucznik naznaczy, z inszymi pieszymi podobną. Proch też swój i ołów ma mieć."
Akta historyczne do panowania Stefana Batorego, wyd. J. Janicki, Biblioteka Ordynacji Krasińskich, t. V/VI, Warszawa 1881, nr. 95, s. 140-141.

2)"[...] Niemcy także uderzyli w bębny, machając proporcy, zatem strzelbę zaraz na hajduki wypuścili, którą w nich żadnej szkody nie uczynili, bo hajducy dymy obaczywszy przypadki na kolana, potem się porwawszy a przybliżywszy do nich z rusznicami w onym gęstym a wielkim ludzie szkodę znaczną uczynili. Zatem Niemcy z dział bić poczęli, z których też żadnej szkody nie uczynili. [...] Widząc Niemcy, że im hajducy barzo szkodzili, puścili się do nich ze spisami [tj. zaatakowali pikami], bacząc lud mały chcieli go prędko zeprzeć [znieść]. Wadacz Michał to bacząc, już chrom [kulawy] będąc, krzyknął na hajduki, aby do szabel skoczyli, rusznice odłożywszy, zaraz im spisy zucinali. [...]"
Relacja Bartosza Paprockiego o bitwie pod Lubieszowem, 1627(poprawcie mnie jak popełniłem błąd)

3) 3. Takiego tedy sposobiwszy z łanów piętnastu muszkietera na dzień szesnasty Augusti popisu naznaczonym pod Siemikowcami przed IMciami pp. komisarzami niżej mianowanmi p. rotmistrzowi obranemu oddać mamy, sub poenis w konstytucyi desciptis.
4. Przy tym popisie żołd na pół roku ma być obmyślony, tak aby na miesiąc po ośm zł. wyszło. Insuper przy oddaniu każdego muszkietera p. rotmistrzowi respectu traktamentu jako i na inszych oficerów, także na chorągwie i bembny po cztery talery od każdego muszkietera na dwie ćwierci dać uchwaliliśmy..."

Akta grodzkie i ziemskie, T. 24 Laudum sejmiku halickiego z 28 lipca 1655

4) "Mąż do wojennych prac sposobny w żupanie błękitnym w pół goleni, katanka czerwona kierem złotem podszyta, muszkiet lontowy, siekierka, szabla, prochu, ołowiu, żywności na pół roku, rydel, motyka…”
Część tekstu uchwały z 1655 roku powołującej piechotę łanową z województwa podlaskiego.

5) "...Za nim szło piechoty 30 w żupanach czerwonych sukiennych, w katankach, w deliach tegoż sukna i maści, które sobie na ramiona powrzucali, u każdey deliyi po 8 srebrnych guzów, za magierką nożyki srebrne, na lewem ramieniu muszkiet, a w prawey ręce siekierka; wszyscy wygoleni po polsku. Przodkiem szło 4 dziesiątników, w takieyże barwie, z dardami, proporce, żółte i czerwone: A za nimi 6 szyposzów."
Fragment Wjazdu wspaniałego posłów polskich, gdy do Paryża po Królowę Maryę Ludwikę przyjechali, 1645r

6) Błażej Lipowski w "Piechotne ćwiczenia albo wojenność piesza" 1660r pisze o muszkietach

Najwcześniejsza wzmianka o muszkietach to 1645r, ale na razie mamy zbyt mało źródeł żeby jednoznacznie stwierdzić, wychodzi na to że muszkiety w piechocie narodowego autoramentu rozpowszechniły się w połowie XVII w. Nic tylko szukać jak najwcześniejszej wzmianki ;)
Ostatnio edytowano 27 lut 2014, o 23:40 przez Bartec, łącznie edytowano 1 raz
Bartec
Bywalec

Postprzez Stilgar » 27 lut 2014, o 15:36

Dzieki Semen, jesteś wielki :)

Panowie, ja będę odkładał, ale chyba na arkebuz. Muszkiety są gejowskie, bo brzmią jak pedały, które biegają we Francji, albo broń służąca do zabijania muszek. A arkebuz brzmi jak Arka, a ja jestem katolik.

A zresztą, my mamy jakąd solidną datację naszego oddziału? Skoro cicuhy robimy na początek XVII wieku? :P
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Bartec » 27 lut 2014, o 22:31

Akurat nie semen, chociaż znam gościa :P

Jak już się odzywam...

7) Rolka sztokholmska, 1605 arkebuzy

8) Na rycinie z książki "Hetman" Bartosza Paprockiego z roku 1578 widzimy arkebuzy

9) Michael Heidenreich "Heraldic Album" z 1601-12, również arkebuzy

10) Tablica gołuchowska 1620 muszkiet(?)(najwcześniejsze przedstawienie piechura narodowego autoramentu z muszkietem jakie znalazlem)
Bartec
Bywalec

Postprzez Stilgar » 27 lut 2014, o 22:38

O sziet, wybacz nie patrzyłem na autora tylko kolor ciucha i od razu tak strzeliłem, wybacz ;)

Kurcze, dzięki wielkie za tyle informacji. Jak masz coś jeszcze to śmiało - wchłaniamy każda ilość informacji, jak leci! :) zaczynam się zastanwiać skąd te wszystkei grupy biorą broń palną, jest jakiś mityczny worek z taką? Bo jednak to kosztuje trochę!
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Bartec » 27 lut 2014, o 23:34

Spoko. Pozyskiwanie broni bez wsparcia z zewnątrz(sponsor, projekt unijny) to raczej jest to długotrwały i żmudny proces, u nas od 2011 dorobiliśmy się 6 strzelb(2 na zakończenie zeszłego sezonu) w tym roku dojdzie 1 max 2, wiec szału nie ma. Wszystko rozbija się tak jak wspomniałeś o kasę, bo do strzelby trzeba kupić prochownicę, sprzęt do czyszczenia, torby na ładunki, proch i tak dalej.

Broń palna:
http://www.choragiewwejhera.kaszuby.pl/forum/viewtopic.php?f=7&t=16

Trochę materiałów źródłowych o piechocie polskiej:
http://www.choragiewwejhera.kaszuby.pl/forum/viewtopic.php?f=7&t=13
Bartec
Bywalec

Postprzez Stilgar » 28 lut 2014, o 12:42

Jak doblokujeice konto o nazwie "Stilgar" to bede bardzo wdzieczny ;)
Stilgar
Chłopski Administrator

Następna strona

Powrót do Piechota Lubomirskiego