Broń palna

Dział dotyczący odtwarzanego przez nas oddziału

Re: Broń palna

Postprzez Bartec » 28 lut 2014, o 16:15

Ok, porozmawiam z kim trzeba.
Bartec
Bywalec

Postprzez Stilgar » 28 kwi 2014, o 14:53

Panowie, czy planuje ktoś z Was odkładac powoli kase na bron palną? Mnie to zaczyna bardzo korcic aby stać sie strzelajaćym hajudkiem i myślę, że zamawiałbym arkebuz w https://www.facebook.com/OldGuardManufacture

Pisałem raz z Panem i jest wielce kutlrualnym rzemieślnikiem, konkretnym i szybo odpisał. Moze wartoby zrobić większe zamówienie?

Arkebuz lontowy , może z flintpasem (czyli do przewieszania). Ktoś by też powoli myslał? Do tego trzeba jeszcze będzie ładownicę i prochownicę. O il,e pierwsża moze i da sie samemu uszyc, to prochowniczke tez chyba w tej samej firmie zamawialbym.

Oczywiscie nie dzis, jutro, ale odlozyc kase przez kilka miesiecy aby wplacic wieksza czesc zaliczki i miec na nowy sezon.

Nie wiem, chyba poprosze Fridericka aby zarejestrowal sie na nasyzm forum i wypowiedzial o swej ofercie tutaj. CO myślicie?
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Pabloo » 28 kwi 2014, o 20:56

Fajny pmysł z zaproszeniem do nas, mnie jakoś czarny proch nie ciągnie ale patrząc na to co się dzieje na wschodzie...

Jakie to są kwoty obecnie?
Pabloo
Psychologiczny Rociarz

Postprzez Stilgar » 28 kwi 2014, o 23:17

Poprosiłem Fridericka z OldGuardManufacture, aby się u nas zarejestrował i wypowiedział, jeżeli da radę. Bardzo by mi na tym zależało, bo gość ma dużo zdjęć z muzeów oraz własnych wyrobów iw ogóle wydaje się obeznany w temacie. Zobaczymy.

Ja bym szedł w arkebuzy lontowe, może nawet z flintpasami jak rzekłem. Żeby potem pod koniec bitwy zgasić lont,zarzucić na plery arkebuz i zrobić szarżę na szable ;)

Wydaje mi się że cena takiego arkebuzu to 1500 złotych, mam nadzieję że prosta hajducka prochowniczka (chyba taka okrągła, drzewniana) i ładownica. Tak aby zamknać się w 2000 złotych... Ale nie wiem na ile to osiągalne. Friderick na pewno robi bron i prochownice, nie wiem jak z ładownicami, moze popytam ludzi i o nie.
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Tomasz » 29 kwi 2014, o 14:56

Ja od dawna myślę o broni prochowej tylko ostatni brak czasu nie pozwala zgłębić tematu więc jeśli ogarniecie to ja się chętnie
przyłącze na gotowe :)
Dziś odłożyłem 50zł! odkładam dalej.. :)
Tomasz
Pogromca Pludraków

Postprzez trollu » 29 kwi 2014, o 15:20

Kiedyś sie wymieniałem poglądami z Fryderykiem. Widziałem (2 lata temu) wyroby od niego. Były niezłe ale za ciężkie. O ile się poprawił w tym zakresie to ma godny polecenia stosunek jakości do ceny.
Paaanie Dziesiętnikuuuu....
trollu
Pan Rotmistrz

Postprzez Stilgar » 30 kwi 2014, o 08:37

To czekamy zatem aż znajdzie chwilkę aby u nas napisać :)

Jest nas jak na razie dwóch Tomków, ja i Łasak, którzy zastanawiają sie czy kupić. Kto z nami? Dajmy ludziom popalić :P
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Bartec » 30 kwi 2014, o 11:29

Jak chcecie poprzeglądać eksponaty muzealne to możecie zacząć od tego duńskiego muzeum. Nie spotkałem do tej pory większego zbioru broni palnej w sieci, z samego XVII w. jest ok 300 egzemplarzy. Jest o tyle fajnie, że praktycznie każda broń posiada swoją kartę na której znajdują się podstawowe parametry + krótki opis, jest również karta z dodatkowymi informacjami(po duńsku... ) oraz zdjęcie w bardzo ładnej ładnej rozdzielczości.

Z opcji wyszukiwarki na początek polecam "Fremstillingstidspunkt" - wyszukiwanie wg daty.
Bartec
Bywalec

Postprzez Frederick » 2 maja 2014, o 10:02

Witam.

Ja jestem ten właśnie Frederick z Old Guard Manufacture o którym wcześniej wspomniano. 8-)

Nasze wczesne wyroby , trollu, rzeczywiście były ciężkie ... to prawda i równierz swobodnie podchodzilismy do formy. Niektóre egzemplarze z tych pierwszych były dośc * fantazyjne *. Ale czas leci, wiecej wiedzy i doświadczenia ... i już teraz nasze repliki są wystarczająco poprawne pod każdym wzgledem żeby nie wstyd było wyjśc z nimi na pole wałki nawet doświadczonemu rekonstruktorowi który zna się na broni. Na poczatku boisz się że coś zepsujesz i dajesz więcej drewna , z czasem robisz wszystko już dokładnie i drewna zostaje minimalnie ... równierz nauczylismy się lufy w odpowiedni sposób odbrabiac żeby wagę broni można było dobrze rozłożyc. Muszkiet lontowy waży średnio 4,5 do 5 kilo ... co w całości odpowiada oryginałom.

Teraz co dotyczy waszej grupy. Z tego co zrozumiałem ze słów Tomasza robicie rekonstrukcje hajduków z początku wieku XVII. Na Forum chorągwi Jakuba Wejhera była dośc długa dyskusja na temat uzbrojenia dla piechoty polskiej z tamtej epoki. Ja pozostaje na swoim i uważam że najbardziej odpowiednia bronią dla piechoty tego typu ma byc arkebuz kołówy. W takie arkebuzy jest uzbrojona piechota polska z Rolki Sztokholmskiej. Ale ... wiadomo z jakich powodów arkebuzy lontowe są dośc popularne ;) Ja to rozumiem. O arkebuzach lontowych na Forum Wejchera też była dyskusja ... kto ma czas, warto poczytac. Ja pogrzebałem w moich zbiorach i znałazłem kilka rzeczy które by wam mogły pasowac.

Po pierwsze trzeba wiedziec że arkebuzy były rózne ... froma kolby zmieniała się od początku XVI wieku i aż do wieku XVIII-go. Te które ma piechota z Rolki to sa arkebuzy w stylu końca XVI wieku. Taki model jest nieco prostszy niz pózniejsze XVII wieczne arkebuzy. Nie znałazłem ani jednego lontowego ale ... jest taki oto zamek

Obrazek

który imituje kołówy ( albo to był kołowy i został przerobiony ) i niewatpliwie sądząc z kształtu blachy instalowany był na jednym z takich własnie arkebuzów z końca wieku XVI. I niżej ja daje photoshop z takim zamkiem zainstalownym na jednym z arkebuzów

Obrazek

I to jest najtańsza opcja którą można zaproponowac. Coprawda w najtańszej opcji nie było by spręzyny zewnętrznej tylko wewnetrzna na zamku , pokrywka paniewki była by jak na lontowym muszkiecie ręcznie otwierana, zamiast kości metal ... ale cąłośc wizulanie wyglądała by dokładnie tak. I to mogło by kosztowac ok. 1600 zł. w takiej konfiguracji z lufą Ardesy 45-go kalibru. Długośc całości - ok. 110-120 cm.

No a dalej kto sobie chce ... mozna dodawac różne detale. Można ozodby z kości dodac , schowek w tylnej częsci, sprężyne zewnętrzna, automatycznie otwierną pokrywke paniewki ... i w zależności od tego co dodajemy cena bedzie szła w górę od tej kwoty.

Inna opcja fajna to jest ten arkebuz

Obrazek

Obrazek

To jest pierwsza połowa XVII wieku. Taki arkebuz jeżeli odrzucimy ozdoby może kosztowac ok. 1750 zł.

Ogólnie iłośc zachowanych lontowych arkebuzów jest w porównaniu z arkebuzami kołowymi ... znikoma. Jest ich jeszcze mniej niż arkebuzów skałkowych. Ja mam jeszcze kilka ładnych ... ałe je nie będę wrzucął bo odnosza się do drugiej już połowy XVII wieku.

Widziałem też pare replik tego arkebuzu ze zbiorów MWP Obrazek, ale osobiście nie uważam ten arkebuz za dobry wzór, bo ma bardzo wiele detali które budzą wątpliwości. Jak minimum był przerabiany w końcu XVII lub nawet w XVIII wieku. Datowanie go na połowę XVI wieku jest mięko mówiac niepoprawne.

Tak to wygląda.
Ostatnio edytowano 2 maja 2014, o 16:07 przez Frederick, łącznie edytowano 2 razy
Obrazek
Frederick
Bywalec

Postprzez Frederick » 2 maja 2014, o 10:11

jeszcze znałazłem rysuneczek ze starej rosyjskiej książki o broni palnej ... lontowy arkebuz z końca XVI wieku.

Obrazek
Obrazek
Frederick
Bywalec

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Piechota Lubomirskiego