Delia

Dział dotyczący odtwarzanego przez nas oddziału

Re: Delia

Postprzez trollu » 18 mar 2013, o 09:19

Hej, sorki zawiesiłem się. Magda chce 150 złotych za sztukę odzieży wierzchniej.
Numer do Magdy 600929277, proszę się powoływać na mnie - dla przypomnienia - Marek Piwoński :).
Paaanie Dziesiętnikuuuu....
trollu
Pan Rotmistrz

Postprzez Pabloo » 18 mar 2013, o 16:10

Marek Piwoński i trollu to jedna osoba?!
Pabloo
Psychologiczny Rociarz

Postprzez Gruzin » 18 mar 2013, o 19:00

dobrze to ukrywali :D
Student biedak, ale pan. Ciągle żyje ponad stan :D
Gruzin
Gruziński Moderator

Postprzez Legalus » 18 mar 2013, o 20:54

No ładnie, sypnęła się przykrywka operacyjna. Ale wszak nic się przed czujnym okiem przesprytnych rociarzy nie ukryje, więc to była kwestia czasu.
Legalus
Szalony Furman

Postprzez trollu » 23 mar 2013, o 09:55

ACHTUNG!
Dla obszywających się wiadomość od Glorii:
Wiadomość z dzisiaj. Przy ulicy ks. Gurgacza jest wyprzedawana hurtownia tkanin. W cenie 18 zł/m jest fajny wybór wełenek, głównie brązowych i granatowych. Polecam póki są, w razie czego zrobiłam parę zdjęć średnio oddających kolor. Skrzyżowanie z Al. Daszyńskiego niedaleko Hali Targowej, skręca się w lewo w podwórko koło pomarańczowowo-brązowego budynku z bramą; za nim jest taka buda w typie garażu, gdzie schodzi się po schodkach w dół. Siedemnastkowych uprzedzam, żeby nie liczyli na cienką wełenkę w kolorze groszku, jeśli nie chcą odtwarzać mojej rodziny;)

Proszę pilnie tam się wybrać pan dziesiętnik się też zamierza.
Paaanie Dziesiętnikuuuu....
trollu
Pan Rotmistrz

Postprzez Stilgar » 5 lip 2013, o 15:36

Po długich walkach, analizach oraz dyskusjach na FREHA (tutaj wątek: http://www.freha.pl/index.php?showtopic ... ntry355869)

Powstało to dzieło: https://docs.google.com/file/d/0B4tmTsp ... h3Yjg/edit ! :)

Bardzo dobra rekonstrukcja delii przez Rafała Szwelickiego. Polecam każdemu, kto chce się przeszyć zapoznanie się z nią. Jedyna rzecz co mi nie pasi to za duża poła zachodząca (zmniejszyłbym o połowę), ale reszta jest gicior.

Dobrze to wygląda i zabezpiecza przed robieniem się malowniczej "wadżajny" w stroju huehuehue
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Dziadek » 13 lip 2013, o 22:15

Mam pytanie, jak w praktyce wygląda katanka, czy ma ktoś wykrój, czy pasowałoby to do naszego oddziału? W literaturze występuje takie określenie dosyć często ale nigdzie nie widziałem na ikonografii (albo nie wiedziałem, że to jest to). Rozumuję, że jest to taka krótsza delia po prostu?
Dziadek
Sądecki Warchoł

Postprzez Stilgar » 14 lip 2013, o 01:13

Według Podlaskiej Brygady Rekonstrukcji wygląda w ten sposób

Przykłady z ikonografii masz w załączniku, zwraca jednak uwagę fakt, że katanki u wymienionych noszą osoby będące najmniej dziesiętnikami :)

Ogólnie problemem jest stwierdzenie czym katanka była... Tutaj masz to, co dostał Rejf od Ukraińców ;)

"1. Katanka- krótkie okrycie wierzchnie w męskim ubiorze nar., uźywane w Polsce w XVII-XVIIIw, często podbite futrem, zdobione piętlicami przy zapięciu. Za czasów saskich pachołkowi słuźący w molocji miasta Warszawy nosili na źółtych źupanach błękitne katanki, długi do kolan, z źółtymi wylogami i białymi, cynowymi guzikami. Później katanki noszono w ubiorze wojsk. w kon. XVIIIw. (str211)"Slownik terminologiczny sztuk pieknych"
2. Katanka- ubior krotki do biodra jak goralska gunia, zarowno kobiecy, jak meski. Dawni zolnierze nasi chetnie wkladali do jazdy konnej taki katanki z odwijanymi z przodu polami. Stad tez pisarze zwali ich czasem katanami. str 131 "Slownik mody" Elai Andrzej Banach.
3. Katanka- kurtka, z polami krotkimi nad kolano, uzywana do jazdy konnej. W wieku XVIII szeregowcy jazdy polskiego autoramentu nosili katanki zamiast kontuszow, stanowiacych mundur towarzyszow czyli oficerow. Regulamin z 1790r nazywa juz te rodzaj sukni zwierszchniej "kurtkami" (ob.)B.Gemb. Sam wyraz "katanka", jak twierdzi Bruckner, pochodzi z wegierskiego katana- zolnierz, od niego przezwana "katanka", jak rajtarka od rajtara, radziwilka od Radziwilla. str 26 "Encyklopedia steropolska " T 3 Z. Gloger"

Co do guni góralskiej to każdy wie jak wygląda ;) możesz też w googlach wpisać cucha, czucha lub gurman :) aczkolwiek tego rodzaju płaszcze nosi się obecnie w większości zarzucone na ramiona. Za to bardzo łatwo sobie gunię uszyć. Ja będę szył na nowy sezon do stroju górala w Poczcie Parufki ;)

Idąc jednak dalej:

Uchwała sejmiku sandomierskiego, mówi, że piechota ma być ubrana:
"w żupany błękitne w pół goleni, katanki czerwone, białym kirem podszyte z potrzebami błękitnymi, kto chce [z właścicieli dóbr] może i delię, byle błękitną dać swemu, ubiory czerwone [spodnie?], buty, czapki kapturowe niemieckie koloru czerwonego".

Z podlasia zaś:
"Mąż do wojennych prac sposobny w żupanie błękitnym w pół goleni, katanka czerwona kirem złotem podszyta,muszkiet lontowy, siekierka, szabla, prochu, ołowiu, żywności...."

I analizie i zastanowieniu uważam, ze nie pasowałoby do naszego oodziału chyba ze zostalbys doboszem, chorązym lub dziesietnikiem :)
Załączniki
1 habits.jpg
Na dole po prawej, ale czy to katanka?
67.jpg
Rotmistrz z żółtą katanką zarzuconą na niebieski żupan?
63.jpg
Dziesiętnik z czerwoną katanką?
62.jpg
Dwie katanki?
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Dziadek » 14 lip 2013, o 02:26

Dobra dobra, po prostu myślałem co by na materiale przyoszczędzić ale nie będę się przed szereg z funkcją wybijał, pasuje mi bycie czwartym od lewej w drugim szeregu :P tak że katanka niet.
Dziadek
Sądecki Warchoł

Postprzez Stilgar » 14 lip 2013, o 12:21

Aż tak wiele byś nie przyoszczędził, bo w 1 metrze byś katanki nie uszył, tak myślę... 1,5 metra to mała oszczednosc w stosunku do 2 :)
Stilgar
Chłopski Administrator

Poprzednia strona

Powrót do Piechota Lubomirskiego