Szabla

Dział dotyczący odtwarzanego przez nas oddziału

Szabla

Postprzez Islam » 6 wrz 2012, o 15:33

Znalazłem coś takiego: http://www.salut.org.pl/index.php/forum ... kow-szable - spis wielu rzemieślników zajmujących się produkcją broni białej, głównie szabli.
Samemu od jakiegoś czasu cieknie mi ślinka na nowe ostrze z pochwą i rapciami, godne chamskiego piechura. Szkoda mi jednak wydawać 2 tysięcy i rozglądam się za czymś o połowę tańszym.
http://kuzniarycerska.prv.pl/ - tutaj mają batorówkę za 500, ale obawiam się, że wcale nie będzie to lepsze niż ARMA. Trollu to nie jest ta sama firma co wasze treningowe szable?

Temat pod dyskusję nad szablami godnymi dla chorągwi pieszej jak i na ogłoszenia typu sprzedam/kupię szablę - Trollu ma tu często coś do zaoferowania :)
Islam
Zielony Prezes

Re: Szabla

Postprzez Stilgar » 6 wrz 2012, o 15:50

Trollu miał do sprzedania szablę Marianówkę, za cudowną cenę i bardzo ładną, lekką, solidną. Także jeżeli ktoś ma trochę wiecej pieniądza, a szabla nadal jest do wzięcia, to warto :)

Armówki (tfu) natomiast mogą się schować przy Kuźni Rycerskiej!

Miałem ją kilka razy w ręce i w swoim przedziale cenowym jest najlepsza, naprawdę. I do tego zakuwane, a nie skręcane, więc dla mnie to tez duży plus (dość miałem chodzenia z kluczem i skręcania szabli od Węgla). Dają ponadto roczną gwarancję, oczywiście jeżeli jest coś zepsute z ich winy w wyniku produkcji.

Napisze jeszcze do nich pytanie o wagę oraz wyważenie szabel, bo te u Marka chyba bardziej do przody miały wyważenie.

Zresztą nie sądzę aby Marek zakupił słabe szable na treningi, bo by się to nie opłacało, a kto ciekaw tych szabel z Kuźni Rycerskiej niech wpadnie we wtorek lub czwartek na trening :)

Osobiście, to odkłada na szablę z Kuźni Rycerskiej, tą węgierkę i z tego co wiem to podobnie czyni Sławek.
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Islam » 6 wrz 2012, o 16:11

Zapytaj ich o batorówki, czy ładnie by ją wyważyli i czy można podesłać swój wzór?
Islam
Zielony Prezes

Postprzez trollu » 6 wrz 2012, o 18:03

Chętnie Wam opowiem o szablach, ale najchętniej przy użyciu dużej ilości gestykulowania i nie dzisiaj :).
Szable z kuźni są fajne bo tanie. I nie takie złe. Kupiłem je na trening dla nowych ze względu na cenę.
Paaanie Dziesiętnikuuuu....
trollu
Pan Rotmistrz

Postprzez Dziadek » 6 wrz 2012, o 18:55

Ja popytałem ogólnie ludzi z Zamościa co mają przy sobie i polecali mi właśnie kuźnie, stąd:
Stilgar napisał(a):Osobiście, to odkłada na szablę z Kuźni Rycerskiej, tą węgierkę i z tego co wiem to podobnie czyni Sławek.

Prawdę Rudy mówi :) Ogólnie to miałem się jeszcze Was wszystkich popytać, więc też pytam :)

A niech mi ktoś wytłumaczy, skąd wytrzasnąć rapcie :D ? Widziałem na allegro ale 160 zł to trochę dużo jak na dwa kawałki skóry. Czytając różne fora natknąłem się gdzieś na wpis, że przy odtwarzaniu "zaściankowych" można użyć byle rzemienia lub nawet sznurków. Prawda to?
Dziadek
Sądecki Warchoł

Postprzez Linq » 6 wrz 2012, o 19:18

Ja rapcie do swojej szabli zrobiłem z dwóch psich obroży. Trochę sobie trzeba pokłóć palce igła ale jest do do zrobienia i nie wygląda nawet najgorzej. Oczywiście najlepiej jest mieć jak Troll, Mol czy Pabloo osobny pas do szabli ale to już chyba droższa impreza a i szpan niepotrzebny jak na chłopską rotę piechoty :P
A vary miala karlove!
Linq
Rozciągnięty Łucznik

Postprzez Dziadek » 6 wrz 2012, o 19:33

I tu właśnie pojawia się drugie moje pytanie odnośnie pasów. Który pas jest tzw. pasem głównym? Ten z szablą i rapciami właśnie czy drugi, opasający z kaletką itd.? A może chodzi o słucki tylko pomieszałem xD? Akurat tutaj moja wiedza kuleje szczerze się przyznam. Jako członek członek chłopskiej roty powinienem sobie w ogóle zawracać głowę takimi rzeczami :P? Czy wystarczy jeden pas?

Przepraszam za offtop, ale tyyyyle pytań mi się nasuwa przy takich dyskusjach!
Dziadek
Sądecki Warchoł

Postprzez trollu » 6 wrz 2012, o 20:06

Rapcie do szabli są nieodzowne, jeżeli nawet chłopskie to bez zdobień, ale technicznie inaczej to nie występowało.
Co do pasa i terminologii, Pan Dziadek zapomnisz z miejsca słowo pas słucki bo to typ pasa XVIII wiecznego bogatego :).
Pas na szable czyli rapcie wystepował osobno, a osobno pas nośny podtrzymujący i nośny dla kaletek. Taki pas powinien zapinany na haczyk lub na wąską klamerkę.
Pytaj ile wlezie, od tego tu jesteśmy :).
Paaanie Dziesiętnikuuuu....
trollu
Pan Rotmistrz

Postprzez Gruzin » 6 wrz 2012, o 20:15

jakbyście ziomeczki czasem zamawiali rapcie to pamiętajcie o mnie ;] W kupie taniej ^^
Student biedak, ale pan. Ciągle żyje ponad stan :D
Gruzin
Gruziński Moderator

Postprzez Tomasz » 6 wrz 2012, o 20:30

Jak ja kupowałem na allegro to były za ok 120zł i jestem z nich zadowolony.
Szału nie ma ale są ok, zresztą Gruzin chyba ma takie same?
Za dobre rapcie musiałbyś dać 300zł.
Niestety nic rapci nie zastąpi... ja przez kilka lat męczyłem się z różnym sznurkami i innymi głupotami aż w końcu
oprócz bitwy przestałem nosić szable bo miałem tego dosyć, także jeśli chcesz chodzić z szablą u boku to tylko rapcie :)
Tomasz
Pogromca Pludraków

Następna strona

Powrót do Piechota Lubomirskiego