Pióra i ozdoby, czyli co w czapkę wetknąć

Dział dotyczący odtwarzanego przez nas oddziału

Pióra i ozdoby, czyli co w czapkę wetknąć

Postprzez Adam » 30 kwi 2013, o 14:20

[Wątek przeniesiony i utworzony jako osobny z tematu o spodniach aby chaosu nie robić. Będziemy rozmyślać jak sobie czapkę ozdobić, podawać źródła, kłócić się i w ogóle wszystko jak to w rekonstrukcji bywa - Stilgar]

Nie noście bażantów bo bażant to jedzenie a nie ozdoba. Sroka, kruk, czapla, zimorodek, kondor, dudek, pustułka, cokolwiek.... Ale nie bażant... Zamiast piórek walnąć można monetę, medalik, krzyżyk, fajkę glinianą...
A jak piórka to serio lepiej drapieżnika. I nie przesadzajce z tą "szlachtą". Dzisiaj spokojnie pióra można znaleźć, a co dopiero 400 lat temu przy większej populacji i brak zakazów łowieckich. Poprostu biedna piechota jastrzębia se przyszyje a nie wsadzi w pozłocistą szkofię.
Adam
Człowiek Pomoc

Re: Spodnie

Postprzez Stilgar » 30 kwi 2013, o 14:28

Tylko ja chciałbym wiedzieć skąd taka informacja, że musi być drapieżnik. Tak serio, ja chyba się za to wezmę i poszukam solidnie kiedyś... :)
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Adam » 30 kwi 2013, o 14:32

Nie napisałem że musi być drapieżnik ;) Napisałem że bażant to jedzenie. A tak serio, racjonalnym powodem unikania bażantów, powinna być chęć odwiedzenia wszystkich plastikowych pułkowników husarskich bez konia od noszenia właśnie bażantów.
A na kilku rycinach widziałem hajduków ze strusiami przy magierkach :D
Adam
Człowiek Pomoc

Postprzez Dziadek » 30 kwi 2013, o 17:03

Mi ktoś kiedyś powiedział (chyba Rudy), że znalazł info jakoby niektórzy pocztowi husarscy mieli farbowane pióra gęsie przy czapkach a gęś to raczej bojowe zwierzę nie jest, prawda :P? Ja osobiście na wizerunkach widziałem strusie ( :lol: ), pawie oraz żurawia a reszty nie jestem w stanie rozpoznać. Takie wyjątkowo długie i "zaostrzone" to chyba bażancie? A i Węgrzy też często mają pióra bażantów, jak tak przeglądam ich galerie na fb to widać. Niby nie argument ale zawsze jakiś trop.

Bażancie pióra dla husarzy to nic w porównaniu z pluszowymi tygryskami na plecach :P
Dziadek
Sądecki Warchoł

Re: Pióra i ozdoby, czyli co w czapkę wetknąć

Postprzez Stilgar » 30 kwi 2013, o 17:39

Padło me miano to piszę :P

Otóż Kitowicz tako rzecze: "Pod innymi chorągwiami szeregowi na szyszakach mieli tylko kity z piór, pospolicie gęsich, farbowanych"

Mam kilka znajomych, którzy się amatorsko zajmują ornitologią (znamienne, że to same kobiety...) i spytam na ile ich wiedza duza by z ikonografii rodzaj piór rozpoznać.
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Gruzin » 30 kwi 2013, o 17:56

jak masz ikonografie to pokarz :D Może moje papiery na morderce zwierząt się w końcu do czegoś przydadzą. Wszak wiem jak wygląda większość ptaków łownych :d
Student biedak, ale pan. Ciągle żyje ponad stan :D
Gruzin
Gruziński Moderator

Postprzez Islam » 30 kwi 2013, o 18:53

pokaRZcie gruzinowi!
Islam
Zielony Prezes

Postprzez Linq » 30 kwi 2013, o 19:09

Nie pamiętam czy czegoś nie pokręciłem, ale wydaje mi się, że gdzieś słyszałem, że piór ptaków chronionych nie wolno zbierać jeśli się je znajdzie. Ktoś z rekonstruktorów nawet kiedyś mówił , że był w zoo i chciał wziąć czy nawet kupić i mu nie dali.
Ale pewnie zrobicie jak z boratyknami, bo przecież gdzieś mace przepisy, złodzieje :P:P:P
A vary miala karlove!
Linq
Rozciągnięty Łucznik

Postprzez Dziadek » 30 kwi 2013, o 19:16

A nie jest tak, że nie można nimi handlować ale właśnie jak znajdziesz to Twoje? I ja słyszałem że najlepiej się do ZOO odezwać bo mogą oddać po prostu.

A ostatnio na działce znalazłem dużo bażancich piór, Demit!
Dziadek
Sądecki Warchoł

Postprzez Adam » 1 maja 2013, o 10:59

Myślę, że jak się nie będzie głośno psioczyć i podpuszczać się wzajemnie, to nikt się do nikogo nie doczepi. Dla jurystów-purystów polecam krzyżyki i inne ozdoby wykonane w XXI wieku.
Adam
Człowiek Pomoc

Następna strona

Powrót do Piechota Lubomirskiego