Pióra i ozdoby, czyli co w czapkę wetknąć

Dział dotyczący odtwarzanego przez nas oddziału

Re: Pióra i ozdoby, czyli co w czapkę wetknąć

Postprzez Łukasz » 6 kwi 2016, o 13:24

Linq napisał(a):Bo może na tych źródłach są sami Dziesiętnikowie ;)

Też ;) np. na plafonie z Pałacu Biskupów Krakowskich jakaś formę ozdób mają wszyscy: dziesiętnicy i hajducy.
Załączniki
hajducy.jpg
Łukasz
Stały Bywalec

Postprzez trollu » 6 kwi 2016, o 17:36

Widziałem ten obraz z bliska, i oni mają wedle wszelkie prawdopodobieństwa trzęsienie - zresztą mają je nad czołem a szkofia idzie do boku. Spoko z ozdobami na magierkę, w końcu mamy "iść w pałace". Tylko zwracam uwagę, że szkofia/egereta, podczas moich badań nad tematem, wiązała się ze środowiskiem szlacheckim ze względu na szczególne znaczenie ("orderowe") tej ozdoby.
A poza tym nie wolno Ci i już.. Bo bym musiał sobie nową lepszą ozdobę sprawiać :P.
Paaanie Dziesiętnikuuuu....
trollu
Pan Rotmistrz

Postprzez Łukasz » 8 maja 2016, o 12:36

Nie bój, nie bój ;) jeśli już się zdecyduje na coś (trzęsień) to będę chciał coś skromnego choćby dlatego żeby mi się magierka nie rozlazła ze względu na wielkość i ciężar tego ustrojstwa, albo po prostu monetkę sobie przyczepie.

To jakie w końcu piórka dozwolone do takiego trzęsienia? bo sami pisaliście o rycinach przedstawiających hajduków z wielkimi piórami. Co ze strusimi, pawimi? Czy to ustrojstwo z załącznika ma jakąś nazwę?
Załączniki
bez tytułu.JPG
Łukasz
Stały Bywalec

Postprzez trollu » 9 maja 2016, o 15:24

O co dokładnie pytasz?
Jeżeli chodzi o pióra to powiem Ci tak: duże pióra to duży problem. Z utrzymaniem ich w całości, czyszczeniu itp. No i niewygodnie się na magierce nosi.
Ja stosuję pióra gęsie, czaple, bądź jastrzębie (teraz wsadziłem nowe).
ALe zrobisz jak zechcesz :).
trollu
Pan Rotmistrz

Postprzez Łukasz » 10 maja 2016, o 11:52

Pytam o to czy są w oddziale jakieś wewnętrzne ustalenia co do takich szczegółów ubioru? Czy może jest tak jak wspominał Gruzin że nie ma faszyzmu i jeśli jest zgodnie ze źródłem to można mieć. Pytam bo nie znam waszych wcześniejszych ustaleń, a tez nie wszystko można znaleźć na forum, sam watek o ozdobach i piórach traktuje raczej o kwestiach formalno-prawnych ich zbierania ;) Jeśli chodzi o wielkość to widziałem pióra strusia do zamówienia które wcale nie były tak długie jak np. te z rycin.

Pytam też czy to miedziane trzymadełko ma jakąś nazwę własną ?
Łukasz
Stały Bywalec

Postprzez trollu » 10 maja 2016, o 11:58

Ma. Ale zabij nie pomne. Rób jak Ci się podoba.
trollu
Pan Rotmistrz

Postprzez Dziadek » 10 maja 2016, o 20:28

Jak kiedyś zadawałem podobne pytania to dostałem odpowiedź, że "wtedy" nie było uniformów na zasadzie buty taki krój, pióro takiej długości itd. Po prostu ma być z epoki, ma być w naszych barwach, dostosowane do stanu i najlepiej aby było koszernie wykonane.
Dziadek
Sądecki Warchoł

Poprzednia strona

Powrót do Piechota Lubomirskiego