Onuce i słoma.

Dział dotyczący odtwarzanego przez nas oddziału

Onuce i słoma.

Postprzez Stilgar » 4 cze 2013, o 16:38

Wiecie po czym poznać prawdziwego rekonstruktora? Po tym, że mu słoma z butów wystaje!

A dokładniej, testowaliśmy z resztą ekipy onuce, a także część nas mościła sobie buty słomą. Jakie są efekty? Takie, że już nigdy nie założę skarpetek do moich reko butów!

Onuce sprawdzają się doskonale i są bardzo tanie. Ja robię swoje z kwadratu lnianego 50x50 cm. Polecam to serdecznie wszystkim, bo tanio wychodzi. Kupujemy lada jaki len w sklepie. Belki najczęściej mają 1,5 metra więc kupując 1 metr lnu macie... 3 pary onuc!

Słoma fajnie chłonie wilgoć i jest wygodna jeżeli się dobrze umości w bucie, też polecam.

Jest też sposób wiązania z prostokątnego kawałka, ale w sumie w naszych niskich doskonale się kwadrat sprawdza. W załączniku sposoby wiązania.
Załączniki
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Re: Onuce i słoma.

Postprzez Dziadek » 5 cze 2013, o 01:07

Onuce plus słoma to idealne połączenie! Nie wiem jak poprawnie wyścielać buty słomą (robię tak, jak mi wygodnie - w sumie nawet nie wiem, czy jest jakaś "poprawna" metoda) ale efekt jest taki jak pisze rudy; nigdy już nie założę butów reko bez onuc i słomy. Kolosalna różnica jeżeli chodzi o wygodę.
Dziadek
Sądecki Warchoł

Postprzez Linq » 5 cze 2013, o 09:12

Myślę, że poprawne wyłożenie butów słomą to właśnie takie żeby było w nich wygodnie. ;)
A vary miala karlove!
Linq
Rozciągnięty Łucznik

Postprzez Łukasz » 4 maja 2016, o 13:51

Czy można liczyć na ponowne wrzucenie załączników z onucami? Chyba wszystkie załączniki zamieszczane na forum jakiś czas temu się "rozjechały". Czy ktoś z oddziału w ogóle używa czegoś w rodzaju skarpet? Na blogu Michała Paradowskiego przeczytałem o sukiennych skarpetach w XVI/XVII w.
Łukasz
Stały Bywalec

Postprzez Linq » 4 maja 2016, o 13:58

My jeśli już to raczej używamy onuc w zestawie ze słoma bądź bez :) O nogawiczki pytaj Lissa, Trolla albo Gruzina.
A vary miala karlove!
Linq
Rozciągnięty Łucznik

Postprzez Dziadek » 4 maja 2016, o 22:46

Onuce są proste w obsłudze, tanie, plus jeśli napchasz do buta full słomy, przed założeniem jest zajebiście wygodnie. I nie wydaje mi się, by zakładanie kawałka szmaty na nogi zbytnio różniło się od sposobu w jaki ubierali je np. żołnierze z lat 60 XX wieku. ja ubieram w ten sposób:
Załączniki
onuce.jpg
Dziadek
Sądecki Warchoł

Postprzez Łukasz » 17 maja 2016, o 12:37

Stilgar napisał(a): Kupujemy lada jaki len w sklepie.

A dokładniej mówiąc to lepszy gruby len czy cienki, czy może nie ma to znaczenia i kupić byle jaki len, ale 100% i będzie koszer.
Łukasz
Stały Bywalec

Postprzez Stilgar » 17 maja 2016, o 12:53

Obojętne, nie jakis przeswitujacy aby sie nie rozwalił od razu, ale tez nie za gruby, aby nie bylo tkaich zagiec, ze Cie bedzie ocieralo :) i najlepiej kilka par, bo jak sie len zamoczy to schnie i schnie...

Na chlodniejsze pory i aury deszczowe polecam onuce z welny, ktora schnie wspaniale i grzeje mile :)
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Powrót do Piechota Lubomirskiego