Kościane guziki do naszych żupanów

Dział dotyczący odtwarzanego przez nas oddziału

Kościane guziki do naszych żupanów

Postprzez Pabloo » 21 lut 2014, o 10:48

Pytałem o to na FB na szlafrokach ale nie ma konkretnych odpowiedzi.

Dostałem od Linqa artykuł o pracowni guziczniczej (?) we wrocławiu. Ich wytwory przypominają współczesne guziki.

Bardzo mi się to spodobało bo jakoś nie pociągają mnie odlewane guzy do naszych żupanów a podobno drewniane są nieokej (a przynajmniej są wątpliwe).

Za kościanymi przemawiają jak dla mnie: że były, że są kościane (wiecie, armia Mordoru itede), że umiem je zrobić w dużych ilościach (mam wszystkie potrzebne narzędzia), mój pies się ucieszy z resztek surowca (kości wołowych).

No ale pozostaje pytanie czy były stosowane przy polskich strojach.

Czy ktoś może użyć swoich historcheologicznych kontaktów i zbadać sprawę? Krótka piłka: czy kościane guziki u żupana hajduka to: :koszer: , :niekoszer: czy :mrok:

to mówiłem ja: :ugeek: (ale super są te nasze emoty, jest nawet osobny dla mnie :D)
Pabloo
Psychologiczny Rociarz

Re: Kościane guziki do naszych żupanów

Postprzez Mol » 21 lut 2014, o 12:16

Dobry koncept, jakby mieć jakieś źródła, to ja bym w takie guziki chętnie wszedł.

PS Też zauważyłem ostatnio, że mamy emotkę Pabla, dodajmy, że nazywa się ugeek ;)
Mol
Człowiek Broda

Postprzez Dziadek » 21 lut 2014, o 23:13

Kurcze, z tego co ja wiem to raczej śliska sprawa bo ewentualne źródło potwierdzające używanie guzików w strojach nie tyle rodzimego autoramentu ale Polskich ogólnie było by chyba małą rewolucją archeologiczną. Na żadnym przedstawieniu tego nie widziałem, żadnego opisu o stosowaniu takowych nie ma.

Mam na dysku książkę HW-Boczkowski W., Jaroszyński-Wolfram M., Gładki K.-Guziki. "Polskie guziki wojskowe od XVI do końca XX wieku", gdzie jest napisane, że guziki płaskie metalowe pojawiają się w autoramencie zachodnim, a do żupanów i delii stosowano guzy. Dopiero w wieku XVIII nastąpiło przekształcenie kontusza w typ "kurtki o kroju polskim" i tu po raz pierwszy guzy zastąpiono guzikami płaskimi.
Dziadek
Sądecki Warchoł

Postprzez Pabloo » 22 lut 2014, o 13:00

Dzięki za sprawdzenie, szuamy dalej?

Znalazłem coś takiego, jet nawet na chomiku ale nie mam na tyle limitu żeby ściągnąć, ktoś ma albo może ściągnąć?

Boczkowski Wojciech et al, „Guziki: polskie guziki wojskowe od XVI do końca XX wieku: przewodnik dla kolekcjonerów”
Pabloo
Psychologiczny Rociarz

Postprzez Stilgar » 22 lut 2014, o 15:21

Ściągnę i dam znać :)
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Stilgar » 22 lut 2014, o 15:29

Guzki płaskie występują w autoramencie zachodnim, w XVI i XVII wieku w polskim są to guzy, bogate lub tez proste odelwane formy, lub drewniane obtoczone nitki (takie jak w moim niebieskim). Dopiero pod koniec XVIII wieku pojawiają się płaskie guziki w polskich strojach, ale to z powodu przeobrażeń i zmiany stroju. Taka konkluzja.

http://chomikuj.pl/BILI_26/GUZIKI/Polsk ... 998715.pdf tu mozna sciagnac nawet jak sie nie ma limitu :)
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Pabloo » 22 lut 2014, o 15:57

demyd:/

Trudno, będę miał drewniane :)

Wielkie dzieki :)

Poczytalem ale mało napisali - spodziewalłem się więcej po książce o guzikach :P
Pabloo
Psychologiczny Rociarz

Postprzez Stilgar » 22 lut 2014, o 16:19

Cóż, jak to dla kolekcjonerów, to nei dzwiota że od konca XVIII wieku sie cos wiecej pisze... :)

Możęsz też mieć zapinany na haftki, to kawałek drutu zagięty i tyle, a historycznie i tanio, a dopiero an to delie z guzami ;)
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Pabloo » 22 lut 2014, o 17:18

a jak wyglądają takie haftki?
Pabloo
Psychologiczny Rociarz

Postprzez Stilgar » 22 lut 2014, o 17:45

Stilgar
Chłopski Administrator

Następna strona

Powrót do Piechota Lubomirskiego