Czekany/siekierki

Dział dotyczący odtwarzanego przez nas oddziału

Czekany/siekierki

Postprzez Stilgar » 3 maja 2014, o 13:24

Hejosz Istvany! :P

dla hajduka jednym z podstawowych elementów wyposażenia była albo siekiera/siekierka, albo jakiś czekan. Nie ma co kryć, że często piechocie zlecano zadania inżynieryjne więc taki osprzęt się im przydawał. Także w czasie bitew mieli porozpierdzielać stojące na przeciwko jeździe wszelkiej maści przeszkody drewniane. Podsumowując, hajduk ma mieć szable i dobrze, ale lepiej jakby miał siekierę/czekan.

Nosze się z zamiarem zamówienia takiej. Może nawet ostrej, bo w bitwie będę za pasem trzymał a przyda się zawsze w obozie, a to aby śledzie wbić, a to drewno porąbać, etc.

Tylko jeszcze szukam gdzie by tu można zamówić takąż. Znajomy (Wałek z Zamościa) polecał mi tutaj, ponoć w 2 tygodnie miał zamówienie zrealizowane:
http://www.dlarycerzy.pl/index2.php?l=pl

Jest jeszcze kumpel Dziadka, ale tego się trochę obawiam, bo niby umie ale z wymiaramy coś mu sie nie udaje. Nie jestem go pewien.

A fajnie byłoby zrobić może i zamówienie, to zawsze jakaś broń, a nad wyra przydatna w obozie.

Tak czy siak, podrzuca Wam zdjęcia od Stawowoego wszelkiej broni, któa by sie nadała hajdukowi, może ktoś z Was sobei sprawi albo poleci rzemieślnika, który takei rzeczy robi?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Re: Czekany/siekierki

Postprzez Pabloo » 13 maja 2014, o 16:48

I jak Stilgar? Zrobiłeś se?

Jaka tam jest skala na pierwszym zdjęciu bo nie mogę odczytać - 10/20 cm?
Pabloo
Psychologiczny Rociarz

Postprzez Stilgar » 14 maja 2014, o 10:11

Swiesznikow tam chyba w całej pracy podaje w skali zawsze 10 cm do porównania, tak jest tez i w tym przypadku, ale nie mam lepszego skanu.

Niestety nie zamówiłem, bo ostatnio miałem dużo wydatków i nie zostało zbytnio na reko więc smuteczek wielki :(

Cały czas jednak nad tym myślę i szukam gdzie by tu kupić za sensowną kasę. Już nie wiem co robić.
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez trollu » 14 maja 2014, o 12:37

Polecam tego wytwórcę, mam nóż od niego.
Paaanie Dziesiętnikuuuu....
trollu
Pan Rotmistrz

Postprzez Pabloo » 15 maja 2014, o 14:23

Zastanawiające jest to że one wszystkie mają stylisko w przekroju zbliżonym do koła a współcześnie są raczej zbliżone do prostokątu.

Mam taką zgrabną tarą kutą siekierkę, która po przeróbce (podocinaniu na szlifierce) miała by dokłanie odpowiednie kształty i wymiary. Tylko przekrój ma prostokątny - zastanawiam się czy są jakieś znaleziska z takim kształtem czy raczej muszę iść z tym do kowala żeby mi zmienił kształt. Wicei coś?
Pabloo
Psychologiczny Rociarz

Postprzez Stilgar » 13 cze 2014, o 12:19

Paweł, a dałoby się u Ciebie zamówić taką siekierkę/czekanik? :)
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Pabloo » 13 cze 2014, o 14:11

Dało by się ale cena byłaby strasznie wysoka.

Co innego jak już będę bezrobotnym doktorem :P
Pabloo
Psychologiczny Rociarz

Powrót do Piechota Lubomirskiego