Opończa

Dział dotyczący odtwarzanego przez nas oddziału

Opończa

Postprzez Stilgar » 7 sie 2014, o 14:34

Zaczynam myśleć nad uszyciem opończy. Część z Was, która była w Nowym Sączu, wdziała, że takie posiada Rota. Poniżej foto Mariana:

Obrazek

Myślę nad tym z dwóch powodów. Jak jest serio mocny deszcz, to warto ją dodatkowo zarzucić aby całkiem nas chroniła w ciągu dnia. Dobrze także sprawdza się w czasie chłodów (chociaż tak naprawdę zimowych imprez prawie nie ma). To dlatego, że jest zrobiona z grubego sukna. Rota ma u swoich kaptur, ale zamiast tego można mieć duży prostokątny kołnierz opadający z tyłu, który się przewiązuje i robi taki właśnie fajny kaptur.

Przykład opończy kozackiej, która według mnie jest mega:
Obrazek

Dodatkowo taka opończa doskonale sprawdza się jako ciepły koc na noc. Więc w namiociku sienniczek a do przykrycia opończa i spanie jak ta lala ;)

A uszycie czegoś takiego jest banalnie proste. Myślicie że warto? Będziecie też planowali się w takie coś wyposażyć? Chcemy ustalać jakis kolor czy raczej naturalna barwa?
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Re: Opończa

Postprzez Gruzin » 7 sie 2014, o 15:15

jak Ty to i ja :D

Myślę że naturalna barwa będzie okej
Student biedak, ale pan. Ciągle żyje ponad stan :D
Gruzin
Gruziński Moderator

Postprzez Stilgar » 7 sie 2014, o 16:09

O, przykąłd takiego wojaka-hajduka z opończą:
Obrazek

I kolejny:
Obrazek

Swoją drogą widać że "oba zwei" mają przewieszone arkebuzy na flintpasie ;)
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez trollu » 7 sie 2014, o 17:19

Mi czegoś takiego brakuje i będę robił burke. Ale nie wiem jaki kolor jeszcze.
Paaanie Dziesiętnikuuuu....
trollu
Pan Rotmistrz

Postprzez Rychu » 7 sie 2014, o 17:38

Mnie! Wybierz mnie! Piszę się na to :)
"Co to jest włócznia? Włócznia to broń wielmożów. Kij który ma biedaka na obu końcach."
Rychu
LARPowicz

Postprzez Adam » 7 sie 2014, o 19:28

A co powiecie na to :D Niby Turasy, ale oba wzory pojawiają sie w Polsce w XVII wieku :)
Adam
Człowiek Pomoc

Postprzez Dziadek » 7 sie 2014, o 19:28

Jakkolwiek by to cynicznie nie zabrzmiało - uszyłbym se :P (tak, tak, jeszcze nie zacząłem szyć swojego stroju :P )
Dziadek
Sądecki Warchoł

Postprzez Adam » 7 sie 2014, o 19:29

kurde, załącznik nie działa...
Załączniki
1186184_615857211779937_730941137_n.jpg
Teraz działa :D
Adam
Człowiek Pomoc

Postprzez Stilgar » 7 sie 2014, o 19:44

Tyż fajne, nie wiem czy Ci szlachetkow co w duzej rozdzielczosci ma Parufka (ten obraz Saveregeo) takich nie mają :) nie wiem czy to czasem się nie zwoie Kiereja :) chociaż też mają określenie: japondża (według Glogera).

Tak czy siak, warto se uszyć. Ja bede celował w taką prostą, z prostokątem na plerach :) dam znać, wykrój już raczej mam, wiem jak ciac i szyc, pewnie jakos rozpsize. Problemem bedzie, jak zawsze, materiał :( pewnei trza ebdzie zbiorowe zamowieie z Bielstylu zrobic.
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Adam » 7 sie 2014, o 19:57

Opowiadam o tych panach :)
Pan po lewej ma opończę krojoną jak ta chłopska z Poznania- ten sam krój, różnica w kształcie kaptura i dodaniu szamerów.
Pan w środku ma zwykłą opończe ozdobioną szamerami (może jakoś zapinaną po długości)
Pan po prawej nie wiadomo co ma poza szamerami na kapturze. Takie szamery są na oponczy z którejś grafiki wjazdu do Rzymu

Ci od Parufki/ Saverego mają jaieś kolorowe nie wiadomo i zwykłe płaszcze z kapturami jam Marian :)
Te kolorowe są dla Was :koszer:

Tylko błagam nie szyjcie z półkola z belki 1,5 metra w poprzek bo to i nieekonomiczne i :mrok:
Załączniki
sakiewka z płótna.jpg
Adam
Człowiek Pomoc

Następna strona

Powrót do Piechota Lubomirskiego