Pasek

Dział dotyczący odtwarzanego przez nas oddziału

Pasek

Postprzez Stilgar » 23 paź 2015, o 13:45

Siema,

zapoznałem się z wpisem na blogu rekonstrukcyjnym Siegieja Szamenkowa, który pisał o pasach znalezionych pod Beresteczkiem (link: http://xviic.blogspot.com/2015/06/xvi-xvii.html)

Dla tych co nie chcą się męczyć z cyrylica szybkie podsumowanie:
- szerokośc znalezionych pasów wahała się od 2,2 cm do 4 cm. ALE! okazuje się, że pasy użytkowe (mniej zdobione) miały od 2 do 2,5 cm, bo takiej szerokości maja otwory w znajdowanych hakach, które wieszano na pasie.
- pas składa się z dwóch skór zszytych razem;
- szew jest na dwie igły;
- wierzchnia warstwa powinna być trochę grubsza od spodniej;
- grubość pasa z dwóch skór winna być około 2-3 mm
- zachowane pasy mają długości: 0,74; 1,07; 1,54 м. czyli w sam raz aby raz się owinąc i tyle.

W oparciu o to zrobiłem swój pasek, efekt poniżej:
Obrazek

Koszt za całość wyniósł mnie:
- dwa kawałki skóry, szerokie na 3 cm i długie na 1,5 m, jeden o grubości 1-2 mm a drugi 2-3 mm kosztowały razem 36 złotych (+12 złotych przesyłki);
- klamerka kuta od Tomali kosztowała 12 zł (+ 10 zł przeysłka);
- dratwa lniana - ok 10 zł (da się taniej);
- wosk do nici - ok 5 złotych
- olej lniany, którym zaimpregnowałem skórę i przyciemniłem kosztował mnie zero zł, bo miałem. :P ale koszt takiego wyszedłby chyba z 5 złotych za 100 ml, bo więcej nie trzeba (przemalowałem z 2-3 razy, widac na kawalek skóry przed pomalowaniem).

Całość z przesyłkami i kupieniem wszystkiego to maks 90 złotych. Satysfakcja z własnoręcznie zrobionego paska - ogromna. i na pewno będzie wytrzymalszy :)

Polecam.

Porady moje:
- jak kupujecie dratwę lnianą, to koniecznie taką, która jest dobrze skręcona i nie wystają jej włoski. Taka jest zła ale zaś taka daje rade, ja niestety miałem taką chujową, przez co mi się siepie i trochę mniej estetycznie to wygląda;
- woskowanie nici jest przydatne ;)
- załatwcie sobie dwie dobre, w miarę duże igły aby przeszła dratwa;
- dziurki wybijcie wcześniej przebijakiem do skór, bo samą igłą nie dacie rady;
- zaznaczcie sobie na skórze wcześniej miejsca gdzie będziecie przebijać, ja robiłem odległości około 5 mm; zaznaczyłem ołówkiem i git, jest równo.
- najpierw utnijcie sobie taki kawałeczek z 5-10 cm obu skór, połączcie i popróbujcie na tym zrobić dziurki i szyć :)
- można kupić skóre (GARBOWANĄ ROŚLINNIE!) na http://juchcik.pl/, ja kupiłem chyba na alledrogo. Ja brałem skórę bydlęca. Teraz sam nie wiem czy bym nie wziął na górę skórę 2 mm bydlęcą, a na dół licową 1 mm świńską lub dwoinę 0,5 mm świńską. ALe to Wasza decyzja.

Jeszcze raz zachęcam i polecam :)
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Re: Pasek

Postprzez Dziadek » 23 paź 2015, o 22:11

Zacnie! A powiedz mi, nie rozpada się na brzegach? Obecne paski są zdaje się łączone jakimś woskiem czy innym utwardzaczem. wystarczy zszyć kawałki skóry i to będzie już prawilne :P ?
Dziadek
Sądecki Warchoł

Postprzez Stilgar » 24 paź 2015, o 19:20

Pytałem Szamenkowa o klej i mówił, że nie znaleziono śladów świadczących o tym by było klejone (może trzeba by jeszcze raz analizę zrobić chemiczną). Inna sprawa, że jak mocno zszyje dratwa, i szew idzie dobrze brzegiem to nie ma za bardzo co się rozpadać, nie sądze też aby jakiś kozak koniecznie zwracął uwagę na to czy mu brzegiem dobrze się trzyma :) jak dla mnie szew wystarczy.
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Linq » 24 paź 2015, o 19:35

Skoro zachowała się skóra, to jeśli byłby na tym jakiś klej, to jego ślady pewnie też by się zachowały.
A vary miala karlove!
Linq
Rozciągnięty Łucznik

Postprzez Stilgar » 25 paź 2015, o 09:32

Dziękuję i pozdrawiam, Linq rozwiązał temat :koszer:
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Dziadek » 28 paź 2015, o 21:59

Więc jasne, czasami archeolodzy się do czegoś przydają :P
Dziadek
Sądecki Warchoł

Postprzez gryger » 24 lis 2015, o 14:34

Dobra pytanko mam co to jest szew na 2 igły???? :oops:
Każdy żołnierz nosi buławę dziesiętnika w swoim snapsaku
gryger
Pogromca Karoc

Postprzez Stilgar » 24 lis 2015, o 16:34

Stilgar
Chłopski Administrator

Powrót do Piechota Lubomirskiego