Skarpety do stroju polskiego

Dział dotyczący odtwarzanego przez nas oddziału
Awatar użytkownika
Łukasz
Dyskutant

Skarpety do stroju polskiego

Post autor: Łukasz » 25 wrz 2017, o 17:20

Czytając sobie różne wpisy na blogu Michała Paradowskiego natknąłem się na wzmiankę o skarpetach sukiennych w Polsce w XVI w. Jako osoba sceptycznie nastawiona do onucy zacząłem się nad tym zastanawiać, zwłaszcza że zakładanie moich trzewików jest procesem długim i uciążliwym. Na szlafrokach znalazłem też temat gdzie o tym dyskutowano:

https://www.facebook.com/groups/szlafro ... y=skarpety

Chciałem zapytać co o tym sądzicie? Czy macie jakieś nowe informacje na ten temat, jakieś uwagi?

Awatar użytkownika
Stilgar
Chłopski Administrator

Re: Skarpety do stroju polskiego

Post autor: Stilgar » 25 wrz 2017, o 19:10

Skarpety, czy też pończochy/nogawiczki, na pewno znane są za Sasów, bo pisze o tym Kitowicz niejako w opozycji do wcześniej znanych i używanych onucy.

Jednak, jak mam być szczery, to sądzę, że dla hajduka/czeladzi/szaraków i tego typu najwłaściwsze będą onuce oraz słoma. Zresztą są bardzo wygodne, nie wiem co Ci w nich przeszkadza?

Natomiast z etnologii znam coś takiego jak "kopyce", czyli sukienne "skarpety" (bywały też chyba dziergane). Potwierdzone na pewno na początku XX wieku (i pewnie z konca XIX) u Górali Żywieckich.

Swoją drogą możesz podlinkować ten wpis do Kadrinaziego?
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek

Awatar użytkownika
Łukasz
Dyskutant

Re: Skarpety do stroju polskiego

Post autor: Łukasz » 25 wrz 2017, o 20:18

ODPOWIEDZ