Powstanie Kostki-Napierskiego - pomysł na reko

Informacje o rekonstrukcji, ekwipunku oraz wyjazdach.

Powstanie Kostki-Napierskiego - pomysł na reko

Postprzez Islam » 27 lis 2012, o 18:39

Co najmniej od wiosny ze Stilgarem rozmawiamy o pomyśle zorganizowania na zamku w Czorsztynie i jego okolicach niewielkiej imprezy historycznej poświęconej powstaniu Kostki-Napierskiego. Poniżej wrzucam mój abstrakt idei oraz kilka pomysłów na organizację a tym samym stworzeniem pola do działania na rok 2013 :) Zapraszam do dyskusji!

Powstanie Kostki-Napierskiego w Czorsztynie

Cel: zorganizować średniej wielkości rekonstrukcji historycznej połączonej z kilkoma innymi atrakcjami w Czorsztynie. Wydarzenie jest niezwykle ciekawe a nawet w pewien sposób komiczne. Natomiast byłaby realna szansa, że udałoby się je odwzorować w skali 1:1 (sic!). Wystarczyło by 15 chłopów z bronią i 30 żołnierzy z armatą. Stąd siłami własnymi, przyjaciół z Krakowa i kilkoma innymi z dalszej okolicy jesteśmy w stanie zrobić coś wystrzałowego!

Organizowaliśmy już Kościelniki, Tenczynek a nawet po części Pola Chwały stąd warto chyba i w przyszłym roku zrobić coś reko w tej części kraju. Choćby miało przyjechać kilkudziesięciu zaprzyjaźnionych rekonstruktorów to myślę, że warto.
Wydarzenia:
1. Inscenizacja historyczna zdobycia zamku przez powstańców oraz jego odbicia przez biskupa krakowskiego.
2. Przemarsz rekonstrukcyjny z Krościenka do Czorsztyna [10 km]
3. Lekcje Żywej Historii dla uczniów z Czorsztyna

Dlaczego?
Aby zrealizować punkt 1. – atrakcyjny zarówno dla rekonstruktorów, gminy jak i turystów trzeba mieć środki. By je pozyskać trzeba zrobić coś dla potencjalnego sponsora – gminy (punkt 3.). Ponadto by nie komercjalizować imprezy i nie płacić dużych honorariów dla rekonstruktorów trzeba zaproponować atrakcyjny program – stąd punkt 2.
Gdyby gmina była zainteresowana, to w zamian za zrealizowanie kilku LŻH w miejscowej szkole (szkołach) można byłoby zapewnić imprezie niezbędną oprawę (wyżywienie, zwrot kosztów dojazdu, nagrody w szermierczym i łuczniczym, promocja i reklama imprezy, proch).
Konkrety:
1. Wypowiedzcie się co myślicie o pomyśle zorganizowania takiego eventu w 2013 roku (maj-sierpień) ?
2. Dorzućcie jakieś swoje pomysły i uwagi, sprowadźcie mnie do parteru bądź podsuńcie drogi działania
3. Zastanówmy się jak mógłby wyglądać list do gminy, który zachęcał by do włączenia się w tą inicjatywę – na pewno trzeba uwypuklić korzyści dla gminy (obiektywnie nie tak wielkie), nasze zaangażowanie (lŻH lub LARP w realiach powstania) a także duże doświadczenie i gotowy projekt imprezy.
Ostatnio edytowano 27 lis 2012, o 18:57 przez Islam, łącznie edytowano 1 raz
Islam
Zielony Prezes

Re: Powstanie Kostki-Napierskiego - pomysł na reko

Postprzez Stilgar » 27 lis 2012, o 18:54

Pierwsza sprawa:

Ja z Frankiem mamy uwagę na temat przemarszu. Z Nowego Targu do Czorsztyna jest nierealne. Za duża odległość i trasa pełna samochodów,domów,itp. Zero klimatu.

Lepsza jest z Krościenka do Czorsztyna (5 h - na mapce zielonym kolorem), jeżeli chce się zaliczyć przy okazji Trzy Korony i Zamek Kingi to wypada doliczyć 2 h (czerwony kolorem na mapce).

Trasa piękna, w klimacie, park narodowy (więc strzelać nie można ani schodzić ze szlaku, ale warto dla widoków), doskonały krajobraz a odległość około 10 kilometrów. Każdy da radę przejść bez większego wysiłku.

Natomiast jest drugi problem, który należy wziąć pod uwagę i nie robię tutaj żartów, bo mogą się o to rzucać. Otóż problemem jest...

Pszonak pieniński (Erysimum pieninicum), który to jest objęty w Polsce ścisłą ochroną gatunkową, chroniony jest też Konwencją Berneńską! I pech chciał, że rośnie sobie właśnie na murach zamku w Czorsztynie.

I możecie myśleć, że to piszę dla żartu, ale z powodu występowania tegoż kwieciszcza część zamku (nie wiem która, a może całość?) położona jest w granicach Pienińskiego Parku Narodowego. Mogą się zatem przyczepiać, że coś zostanie zdewastowane.

A głupi by było gdyby gromada chłopów dzielnie broniła się zza Pszonaka Pienińskiego, bo nikt nie może przezeń wkroczyć :P

Ale lepiej spytać.
Załączniki
Mapka.jpg
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Pabloo » 27 lis 2012, o 22:32

Pomysł mi się bardzo podoba. Jestem do dyspozycji, mogę pisać pisma i organizować :) I w ogóle co tam trzeba.
Pabloo
Psychologiczny Rociarz

Postprzez trollu » 28 lis 2012, o 00:11

Jestem za jak najbardziej. Ten pomysł już przeszedł mi przez myśl parę razy. :)

Proponuję sierpień, bo to miesiąc bez imprez jak na razie, no i daje nam to więcej czasu. 3 weekend sierpnia jest w pytę :)
Zgłaszam się do akcji propagandowej i zapraszania grup.
Na razie tyle, ale przemyśleń mam więcej, jutro coś skrobnę.
Paaanie Dziesiętnikuuuu....
trollu
Pan Rotmistrz

Postprzez Dziadek » 28 lis 2012, o 13:12

No, mnie też się wszystko podoba i ogólnie, mogę pomóc w czymkolwiek będę przydatny bo szczerze to nie mam pojęcia w czym się przydać bym mógł... :oops: Jakby co to czekam na zadania :P
Dziadek
Sądecki Warchoł

Postprzez Gruzin » 29 lis 2012, o 03:31

Dobra teraz to co mam do powiedzenia w kwestii organizacji tej naszej cudownej imprezki :D
Generalnie pomysł zajebisty ^^
1. Rozumiem, że robimy imprezę zamkniętą na zaproszenia. A nie otwartą na zasadzie sorry batory ale nie ma dla was zwrotu więc nie przyjeżdżajcie chyba że se sami chcecie płacić ;]
2. Co do programu który zaproponował Islam:
a) inscenizacja jak najbardziej tylko czy pozwolą nam tam strzelać z armat muszkietów i innych dziwów? Jak napisał stilgar rośnie tam bardzo rzadki chwast i myślę że ekolodzy mogą wpaść w szał ;]
b) 10 km przemarszu to trochę dużo.. jeszcze jak tu stilgar proponuje włażenie na 3 korony to już w ogóle. Może wymyślmy jakąś inną atrakcję? nie wiem kąpiel w zalewie ? albo strzelanie do turystów w Niedzicy po drugiej stronie ^^
Albo jeżeli ma to być imprezka zamknięta to nie wiem jakieś gry muszkieterskie po polu ? konkursy z nagrodami ?
c) wchodzę w to ale w chwili obecnej nie mogę się zaangażować bo nie mam czasu ;p
3. Parę pytań co do organizacji.
a) tworzymy jakąś grupę inicjatywną, która ma się tym zająć i którą potem będziemy rozliczać czy robimy to luźno i mogą wyjść jaja że jeden wszystko robi a reszta ma w dupie ?
b) kiedyś sobie zrobiłem listę rzeczy, które trzeba by przemyśleć jeśli chciałoby się zrobić porządną bibę:
- jak z prochem. Rozumiem że potrzeba by go parę (parędziesiąt) kilo, gdzie to będziemy trzymać ? BO na pewno nas o to w gminie zapytają
- jak wyglądałby obóz? Czy dzielimy go na obrońcy/ atakujący czy nie ? Czy w zamku jest spanie ? jeśli tak to czy można z niego kożystać
c) Jak długo miałoby to trwać ? 3 dni ?
d) Jak sprawa wyżywienia ? Dajemy półprodukty czy catering czy ki pies ?
e) Jeżeli chcemy zrobić pożądną imprezę to przydałyby się jaieś kramy. Tylko nie jakieś badziewie z plastikową tandetą, lecz takie porządne z przydatnymi rzeczami żebyśmy nawet my se mogli coś kupić.

Poza tym proszę mnie podłączyć pod tworzenie tej imprezy i wyznaczyc mi jakieś zadanie ;]
Student biedak, ale pan. Ciągle żyje ponad stan :D
Gruzin
Gruziński Moderator

Postprzez Mol » 29 lis 2012, o 09:56

1. Na pewno musi być grupa, która się tym zajmie, a nie na hurra. Pablo jak widać się zaproponował, Islam jako zgłaszający?
Przyznam, że mogę mieć mniej czasu na włączenie się w to niż bym chciał..
2. 10 km to sporo, ale do przeżycia. Zależy jak by wyglądał program i ile by było na to czasu. Ostateczną trasę można jeszcze ustalić, może założyć, że jeśli trzeba się dużo "wspinać", to jednak krótsza?
3. Co do uczestników, to po rekonesansie w sprawie środków można zaplanować ewentualne zwroty, dofinansowania, no i nieewentualne wyżywienie, co nie musi oznaczać, że po zaproszeniu grup, którym by się dostała kasa nie można otworzyć drzwi dla innych chętnych
4. Temat terenu z ochroną przyrody jest tutaj dość kluczowy, trzeba to sprawdzić.
5. Pomysł rewelka:)
Mol
Człowiek Broda

Postprzez trollu » 29 lis 2012, o 14:35

Zamek to trwała ruina i nie ma tam gdzie się ani rozbić ani gdzie spać. W pobliżu jest za to trochę pól.
Kontrpomysł mi przyszedł do głowy z marketingowego punktu widzenia. Czy zamek w Niedzicy nie mógłby robić za Czorsztyn? Jest w pełni funkcjonalny...
Paaanie Dziesiętnikuuuu....
trollu
Pan Rotmistrz

Postprzez Franek » 29 lis 2012, o 14:41

10 kilometrów to wbrew pozorom nie tak dużo. Mapa którą wrzucił Stilgar pokazuje że tę trasę da się zrobić w 4,5h – doliczyliśmy te 30min na jakiś odpoczynek czy coś w tym rodzaju. Jak każdy chyba wie godziny które podawane są na szlakach dotyczą małych bajtli i kobiet w ciąży więc nie ma szans żeby trasa wyniosłą więcej niż 5h! Dodatkowe 2h – zamek Kingi i Trzy Korony są podane tylko opcjonalnie – zresztą w tych butach w których wybralibyśmy się na przemarsz, wychodzenie na szczyt mogło by być ciut nieroztropne.
Przypominam że rok temu robiliśmy przemarsz z Czernej do Krzeszowic. Wujek Google pokazuje że to w prostej linii 5km z tym że z tego co pamiętam to robiliśmy to okrężną drogą – ok.7km. Nie było chyba tak źle ;)
Problemów związanych z tą pienińską trasą jest kilka:
Nie możemy schodzić ze szlaków (oczywista oczywistość) więc obowiązywało by nas tylko to co jest na tej mapce.
Żadnej bardachy = strzelanie, rozbijanie namiotów, chlanie – bo strażnicy na pewno będą mieć tak dziwnych "turystów" na oku.
Po trzecie – zamek (co słabo widać na mapce) też leży na terenie PPN wiec pojawia się konkretny problem z organizacją właściwej inscenizacji, bo obowiązywał by nas zapewne ten sam regulamin co podczas przemarszu.
Jeśli potrzebna będzie pomoc przy organizacji to zgłaszam tu swoją kandydaturę. Mój znajomy pracował kiedyś na zamku, po za tym coś o nim wiem bo miałem to stanowisko w licencjacie.
Franek
Afrosłowianin

Postprzez Gruzin » 30 lis 2012, o 01:49

No więc może zabralibyśmy się do działania ?
Z tego co wiem projekt demokracja kończy się niedługo i można by zacząć przygotowania do tego projektu.
Proponowałbym zacząć od stworzenia tej całej grupy inicjatywnej czy jak to nazwać i tam już sobie na spokojnie porozdzielać zadania i powoli je realizować.
Student biedak, ale pan. Ciągle żyje ponad stan :D
Gruzin
Gruziński Moderator

Następna strona

Powrót do Rekonstrukcja Historyczna