Gry

Informacje o rekonstrukcji, ekwipunku oraz wyjazdach.

Gry

Postprzez Stilgar » 30 kwi 2013, o 14:57

Po ostatnim spotkaniu i rozmowie z kumplem, który zajmuje się wydawaniem gier historycznych (w sensie: takich w które grano w dawniejszych wiekach) stwierdzam, że może warto się zainteresować tematem. Zatem zakładam, który mam nadzieje będzie bazą dla wszelkiej maści gier, którymi umilano sobie czas i sakiewkę w XVII wieku.

I takich w które grali prości ludzie jak my :P

Zatem, oto co mam na razie:

- Pliszki - banalna gra, która nie potrzebuje cudów, bo... Tylko cztery połówki patyka brzozowego. I od razu cytat z Glogera (który pewnie kradł z Kitowicza): "Gra hazardowna, znana w Polsce od wieków, polegająca na rzucaniu 4 maleńkich drewienek, zwanych pliszkami. Zwykle z rózgi brzozowej ucinano dwa drewienka i każde rozłupawszy na dwoje, rzucano je po kolei z ręki na stół. Kto rzucił do pary, dwie na stronę płaską, dwie na okrągłą, wygrywał; kto wszystkie na jedną którąkolwiek stronę, brał stawkę podwójną: kiedy 3 były jednostajne a 4 inna, nic mu się nie dostawało i jeszcze płacił. Za czasów saskich była to już tylko gra ulubiona pokojowców i pachołków."

- Lis i gęsi - pochodzi z Islandii, ale ponoć bardzo szybko stała się popularna i rozpowszechniła się na całą Europę

- Młynek - znana ponoć na całym globie od niepamiętnych czasów :)

- Tryktrak - znana od dawna, jej druga nazwa ""backgammon" miała się pojawić w XVII wieku w Anglii, ergo znana była w Europie na pewno.

- Kości -szukam zasad. Notabene ładne kostki za rozsądną cenę (plus kubek i sakiewka na kostki) robi Adam Ledwoń.

- Karty - szukam zasad, bardzo ładne karty robi Gloria :)

Na razie tyle, bo na szybkości, później pouzupełniam.

Fajnie byłoby w obozie czasem w coś pograć, żeby żywo było! :)

Nowość, za Glogerem:

Królowa Bona umarła - Tak zwano pewien sposób sądzenia fantów, polegający na tem, że ktoś ubrany w prześcieradło, z dwiema świecami w ręku i pocieszną, choć niby smutną miną stawał przed osądzonym i oznajmiał, że królowa Bona umarła. Jeżeli osądzony nie rozśmiał się, fant odbierał, a jeżeli rozśmiał, składał fant drugi i sam przebierać się i oznajmiać musiał. Tym sposobem sąd ten w grę się zamienia xD
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Re: Gry

Postprzez Adam » 30 kwi 2013, o 15:55

Co do kart, piszcie do mojego brata. Ostatnio coś mówił że by spróbował, a jak go nakrecicie to zrobi. A telent ma :)
A co do planszówek, to też możemy porozmawiać :)
Adam
Człowiek Pomoc

Postprzez Stilgar » 6 maja 2013, o 10:49

Słuchajcie, jako że cały czas siedzę w temacie tych gier z epoki to ciągle nachodzą mnie różne pomysły.

Fajnie jest znać gry, ich zasady, mieć jakąś rekonstrukcję kart czy innych sprzętów, ale jeszcze lepiej jakby to działało, żyło własnym życiem w obozie by ludzie z chęcią grali i mieli z tego emocje. A takie pojawiają się wraz z... Pieniędzmi!

Ale nie chodzi mi tu o hazard na prawdziwe pieniądze. Tego nie lubię i nie propaguję ;) ale gdyby tak dogadać się z jakąś mennicą/rekonstruktorem, etc. i zamówić sobie tak około 100 (strzelam, nie znam cen) kopii drobnych monet z epoki? I rozdać każdemu chętnemu do grania?

Każdy z nas mógłby wtedy grać "na pieniądze" w różne gry w obozie. Na koniec sezonu osobie, która zdobyła tych monet najwięcej dajemy jakąś nagrodę (najpewniej flachę). I grałoby się fajnie, bo z emocjami, i zyskać coś można, i ruch w obozie! :)

Co o tym myślicie?
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Dziadek » 6 maja 2013, o 11:31

Haha to jest super pomysł, wchodzę w to :)
Dziadek
Sądecki Warchoł

Postprzez Linq » 6 maja 2013, o 12:57

Bardzo fajny pomysł. Pamiętam, że dwa lata temu w Borowcu niejaki Drzewiak ze Smoczej Kompanii miał szachrowane kości. Kości były wykonane z gliny i pod jedynką miały zatopioną ołowianą kuleczkę. Owa kuleczka powodowała, że kość zazwyczaj padała jedynką w dół a więc szóstką w górę. Ale my się nie będziemy przecież szachrować. Postaram się poszukać kogoś kto robi kopie monet, pewnie te nieszczęsne boratynki wchodzą w grę.
A vary miala karlove!
Linq
Rozciągnięty Łucznik

Postprzez Adam » 6 maja 2013, o 20:03

Pewnie że wchodzą :D Czekają :)
Ale jakbyś znalazł takiego magika, to moze sam bym się zainteresował jakimiś szóstakami czy ortami :)
Adam
Człowiek Pomoc

Postprzez Gruzin » 6 maja 2013, o 23:34

popieram ten pomysł w stu procentach :D
Student biedak, ale pan. Ciągle żyje ponad stan :D
Gruzin
Gruziński Moderator

Postprzez Pabloo » 7 maja 2013, o 08:46

Można by zrobić tak:

Zrobić monety na wzór historycznych ale z jakimś wyróżnikiem (np. wielki napis "Mym dziesiętnikiem jest Trol" po łacinie)

Na początku sezonu/danej imprezy rozdawać je za jakąś kaucję (żeby wróciły) a po imprezie nagradzać symbolicznie najlepszych grających.

W drugiej opcji można by kaucję potraktować jako wpisowe - zbierać symboliczną kwotę a potem zwracać proporcjonalnie do liczby oddanych monet - tak żeby najlepsi dostali więcej niż wpłacili a ci co im się nie powiodło - mniej.

Proponowałbym system przetestować wewnętrznie na Zamościu a zewnętrznie na Borowcu.

I jestem chętny do udziału w projekcie :)
Pabloo
Psychologiczny Rociarz

Postprzez trollu » 7 maja 2013, o 11:17

Wchodzę w to :). That is the way of reenactment that i like!
Paaanie Dziesiętnikuuuu....
trollu
Pan Rotmistrz

Postprzez Gloria » 14 maja 2013, o 00:14

Stilgar napisał(a):- Tryktrak - znana od dawna, jej druga nazwa ""backgammon" miała się pojawić w XVII wieku w Anglii, ergo znana była w Europie na pewno.

Nie wiem czy chodziło o to, że nazwa backgammon pojawiła się w XVII wieku, czy że gra, więc na wszelki wypadek donoszę, że gra jest w Europie znana od średniowiecza (conajmniej), a o jej powszechności w XVII wieku świadczą piękne ikonograficzne sceny rodzajowe. Fajnym zachowanym egzemplarzem jest ten z galeonu Vasa: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... n_Vasa.jpg . Widziałam kopię w wykonaniu Węgla, oko bieleje.
Gloria
Bywalec

Następna strona

Powrót do Rekonstrukcja Historyczna