Gry

Informacje o rekonstrukcji, ekwipunku oraz wyjazdach.

Re: Gry

Postprzez Linq » 14 maja 2013, o 10:44

Moje drogie dzieci. Tryk Trak i Backgamon w prostej linii wywodzą się od greckiej gry Tavli (na Krecie nazywało się to Sfakia), te z kolei pochodzą od gier Egipskich, które mogły być znane już nawet w okolicach połowy 2 tysiąclecia B.C. Są więc koszerne dla odtwórców czasów mniej więcej od panowania Hatszepsut po dzień dzisiejszy.
A vary miala karlove!
Linq
Rozciągnięty Łucznik

Postprzez Gruzin » 14 maja 2013, o 17:44

Linqu ma racje. Ostatnio byłem na prelekcji dotyczacej gier i gość nam o tym opowiadał i nawet pokazywał obrazki jak Lew z antylopą grają w ta cała sfakie.

BTW zna ktoś zasady do żołnierskiej gry w karty "Landskneht" ? :D wiem że grano w to w XVII w
Student biedak, ale pan. Ciągle żyje ponad stan :D
Gruzin
Gruziński Moderator

Postprzez Gloria » 14 maja 2013, o 21:10

A faktycznie starożytny ten tryktrak, zapomniałam.

Co do Landsknechta, to tutaj jest taki opis gry: http://www.gerryadamsconstruction.com/g ... tgame.html , ale bez żadnych źródeł.
Gloria
Bywalec

Postprzez Stilgar » 19 maja 2013, o 21:24

Lis i gesi oraz Mlynek do gry potrzebuja tylko patyka do narysowania planszy oraz kamykow w dwoch barwach. Wszystko lezy na ziemi ;) tak samo Pliszki to jeno drewienko. I w to bym poszedl chyba, ze do tego czasu bede mial kosci do gry ale nie sadze.

Jak wroce do domu to cala dyskusje o monetach przeniose do nowego watku :)
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Stilgar » 9 lip 2013, o 16:15

Uwaga! Kto ma chęć to jutro spotykamy się o 18 w Starym Porcie aby rozkminić granie w Tryktraka i inne gry. Będziemy mieli kartki, piwo, kostki, cheć i zapał do gry oraz bekę ze Stilgara, który będzie przegrywał każdą partię huehuehue

Kto ma czas oraz ochotę na niezobowiązujące spotkanie - zapraszam. Z fajnych ludzi będzie na pewno Rychu z dziewczyną, ze słabszych Gruzin, z popłuczyn po znajomych - ja ;)
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Linq » 9 lip 2013, o 16:28

to ja moze tez bym wpadl, nie mam w sumie planow na wieczor.
A vary miala karlove!
Linq
Rozciągnięty Łucznik

Postprzez Stilgar » 11 lip 2013, o 16:32

I było w pytkę :) Okazuje się, że Tryk Trak jest banalny, Młynek też, Lis i Gęsi raczej nie będą problematyczne. Teraz będziemy może rozkminiac zasady gry wa karty ;)
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Linq » 12 lip 2013, o 14:59

Gadakem dzisiaj z kumplem. Powiedzial ze zrobi nam plansze do trykania Traka ;-)
A vary miala karlove!
Linq
Rozciągnięty Łucznik

Postprzez gryger » 12 lip 2013, o 19:10

heh ostatnio jestem na etapie szukania różnych dziwnych materiałów i odnośnie gier to nie dalej jak dziś przemknął mi przez ręce katalog wystawy w którym zaprezentowana piękne kości - z XVI i drugie chyba z XVII w. z poroża... ba znalazłem nawet artykuł odnośnie tego jak się takowe kości robi... Dodatkowo znalazłem, w tymże katalogu, także zestaw kart z przedstawieniami z epoki - prawie kompletna talia - chyba przełom XVII i XVIII w. Jako ciekawostkę to znaleziono ją wszytą w oprawę księgi liturgicznej czy czegoś takiego w którymś z zakonów :P
Każdy żołnierz nosi buławę dziesiętnika w swoim snapsaku
gryger
Pogromca Karoc

Postprzez Pabloo » 13 lip 2013, o 09:42

Ja mam wciąż worek rogów ojca Stilgara i jego samego :)
Pabloo
Psychologiczny Rociarz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rekonstrukcja Historyczna