Gry

Informacje o rekonstrukcji, ekwipunku oraz wyjazdach.

Re: Gry

Postprzez Stilgar » 13 lip 2013, o 11:17

Linq a to za duży pieniądż będzie chciał? :)

Gryguć to weźże daj znać z tym info, przeanazliuje i powiedz dokładnie. A te wzory kart to już w ogóle!

Pabloo o, ja nie wiem czy bym se jednego czy dwa rogi nie zabrał ;)
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Linq » 13 lip 2013, o 13:18

Z tego co mówił to nie chce mu się pisać doktoratu i lubi sobie podłubać w drewnie w przerwach, więc nic za to nie weźmie z wyjątkiem zwrotu za materiały.
A vary miala karlove!
Linq
Rozciągnięty Łucznik

Postprzez Stilgar » 13 lip 2013, o 16:30

Studia - rozbudź swoją kreatywność huehuehue

Super :)
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez gryger » 15 lip 2013, o 16:13

kości i karty znalazłem w książce "Kraków, europejskie miasto prawa magdeburskiego 1257-1791: Katalog Wystawy." Kraków 2007. Kości są na stronie 327, kart nie pamiętam. Jak będę kolejnym razem w bj to zrobię zdjęcia i wrzucę na forum, zarówno kości jak i kart, z tym że odnośnie kart to chyba będę musiał pogadać z babeczką z Wawelu, bo w tym katalogu są na zbiorczym zdjęciu, więc w sumie widać może 1 kartę w całości, ale może uda mi się dogadać z tą Panią i sfotografować wszystkie... :P powinienem to wiedzieć jutro :P
Każdy żołnierz nosi buławę dziesiętnika w swoim snapsaku
gryger
Pogromca Karoc

Postprzez Linq » 17 lip 2013, o 12:35

Okej, gadałem przed chwilą z kumplem (Cembrzyński, kto zna ten...zna :P). Powiedział, że się zabiera za robienie planszy. Będzie zamykana, dosyć nieduża bo mu powiedziałem, że będziemy z nią dużo jeździć i ma być wygodna w transporcie, będzie miała więc wymiary około 30x30 cm. W środku będzie tryk trak a na zewnątrz plansza albo do lisa i gęsi albo do młynka. Paweł ma zdecydować co mu będzie łatwiej zrobić. Koszt to jedynie materiały czyli jak powiedział około 40-50 zł. Myślę, że będzie można mu kupić coś w podziękowaniu.
Na materiały robimy zrzutę czy płacimy ze stowarzyszeniowych?
Ostatnio edytowano 17 lip 2013, o 12:47 przez Linq, łącznie edytowano 1 raz
A vary miala karlove!
Linq
Rozciągnięty Łucznik

Postprzez Stilgar » 17 lip 2013, o 12:44

Cena jest bajkowa. A z Cembrzyńskim chyba kiedyś piłem u Linka, więc musi, że dobry człowiek.

Ze Stowarzyszeniowych jak się płaci, to niewygodnie, bo trzeba mieć w dupie rachunek zapalony świętym ogniem z góry Pytolos, podpisany przez pięciu księgowych ze świątyni Analschylosa i wielkiego kapłana Kakodaiosa. Same problemy.

Więc proponuje zwykłą zrzutę.
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Stilgar » 22 lip 2013, o 12:43

Hej! Napisał do mnie dobry człowiek Rejf, który jak do mnie pisze, to zawsze mi walnie jakąś fajną informacją :)

I zarzucił mi zasady do Pikiety, cytat za forum regimentu:

"Pikieta (gra karciana)
Pikieta - gra karciana. Jedna z najstarszych gier karcianych pochodząca z Francji. Znana w XIV wieku pod nazwami ronflé i cent rozpowszechniła się w wieku XV. W wieku XVIII była znana w całej Europie. Obowiązujące zasady gry i zapisy ustalił Charles Picquet i od jego nazwiska pochodzi nazwa gry.

Zasady Gry
Gra dla dwóch osób rozgrywana talią składającą się z 32 kart od siódemek do asów. Punktacja kart: as-11, figura i dziesiątka - 10, blotki według liczby oczek. Gra składa się z rozdania, wymiany, licytacji i rozgrywki. Jedna pełna partia składa się z czterech rozdań (każdy z graczy rozdaje dwukrotnie).
Rozdanie
Pierwszego rozdającego wyznacza się przez losowanie. Każdy z graczy otrzymuje po dwanaście kart rozdawanych po dwie karty. Pozostałe osiem kart rozdziela się na dwa zakryte talony: talon przeciwnika (pięciokartowy) i talon rozdającego (trzykartowy). Gracz nie posiadający w ręku figur danego koloru (król, dama, walet), ale posiadający dziesiątkę w tym kolorze może zgłosić carte blanche, czyli białą dziesiątkę za co otrzymuje 10 punktów premii.
Wymiana
Wymianę rozpoczyna przeciwnik rozdającego. Może wymienić do pięciu kart z ręki na karty z talonu (co najmniej jedną). Swoje pozostawione na stole karty może podejrzeć. Rozdający może wymienić dowolną ilość kart pozostających na stole (również nie wymienione przez przeciwnika). Pozostawione karty może podejrzeć (bez kart zrzuconych przez przeciwnika).
Licytacja
Licytacja polega na zgłaszaniu posiadanych w ręku najdłuższych kolorów, sekwensów i kompletów. Rozpoczyna ją przeciwnik rozdającego od najdłuższego koloru. Punkty zdobywa ten z graczy, który ma najdłuższy kolor. Tyle punktów ile kart w kolorze. W przypadku równej ilości kart wygrywa ten, którego kolor ma większą wartość punktową.
Po kolorze licytuje się sekwensy. Najdłuższy sekwens oktawa (8 kart) wart jest 18 punktów, septa (7 kart) - 17, seksta (6 kart) - 16, pinta (5 kart) - 15, kwarta (4 karty) - 4 i terc (3 karty) - 3. Przy równych sekwensach lepszy jest zaczynający się od wyższej karty. Wygrywający licytację sekwensów otrzymuje również punkty za pozostałe posiadane sekwensy.
Po sekwensach licytuje się komplety (trójki i karety). Komplet czterokartowy wart jest 14 punktów a trzykartowy 3 punkty. Przy równej ilości kart w komplecie wygrywa komplet złożony z wyższych kart.
Kiedy w licytacji kolory i skewensy są sobie równe w wartościach kart, wtedy punktów nie otrzymuje żaden gracz. Natomiast w kompletach kiedy oboje gracze mają tyle samo punktów, liczy się starszeństwo kart.
W każdej licytacji biorą udział wszystkie karty posiadane w ręku. W przypadku jeśli w licytacji wzięły udział wszystkie posiadane przez gracza karty (tak zwaną carte rouge) otrzymuje on premię 20 punktów. Jeżeli w trakcie licytacji jeden z graczy uzyska co najmniej 30 punktów przy zerowym koncie przeciwnika otrzymuje premię 60 punktów.
Rozgrywka
Rozgrywkę rozpoczyna przeciwnik rozdającego. O wzięciu lewy decyduje starszeństwo kart. Obowiązuje dorzucanie do koloru, ale nie obowiązuje natomiast przebijanie starszą kartą. Za każde wyjście (nie za wzięcie lewy) gracz otrzymuje jeden punkt, lecz za wzięcie lewy również otrzymuje się jeden punkt. Za ostatnie wyjście i ostatnią lewę zdobywa się dwa punkty. Wygrywa ten kto weźmie ponad połowę lew. Za wygraną rozgrywkę otrzymuje się 10 punktów. Gracz, który weźmie wszystkie dwanaście lew otrzymuje dodatkowo 40 punktów za capot. Jeżeli w trakcie rozgrywki gracz uzyska 30 punktów (razem z licytacją) przy zerowym koncie przeciwnika otrzymuje dodatkowo 30 punktów.
Grę wygrywa gracz, który uzyskał w sumie więcej punktów za licytację i rozgrywkę. Zwycięzcy, który uzyskał mniej niż 100 punktów dolicza się dodatkowo 100 punktów ale odejmuje punkty przeciwnika. Zwycięzcy, który przekroczył 100 punktów ("przeszedł Rubikon") dolicza się 100 punktów oraz punkty przeciwnika.
Opracowano na podstawie Przewodnika gier Lecha Pijanowskiego oraz angielskiej wersji hasła w Wikipedii"

Ponadto w załączniku daje karty, któe pochodzą z Krakowa, a któe datuje się na XVI wiek, wiec spoko. Ponoć Gloria robi takie full koszer reko, musze sie zorientowac :)

I rozkmnic te zasady :)
Załączniki
Karty_polskie_z_XVI_wieku.jpg
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Arek Zgutka » 22 lip 2013, o 13:42

U Kitowicza jest opis ówczesnych kości (ścianki miały krawędzie po pół cala):

"z sześciu stron liczbami naznaczone, od jednej do trzech a czwarta liczba krzyżyk, znacząca 10, dwie zaś strony naprzeciw siebie były bez liczby".

Tylko nikt nie wie jak to w rzeczywistości powinno wyglądać. :) I same zasady:

"Kto urzucił większą liczbę, ten wziął stawkę; także komu padły wszystkie cztery kości stronami bez liczby albo samymi krzyżykami, ten zarówno przegrał, jakby najmniejszą liczbę urzucił."

Bawcie się dobrze. :)
Arek Zgutka
Młody, gniewny, koszerny.

Postprzez Linq » 26 lip 2013, o 12:02

Drogie dzieciaki. Prace nad planszą do Tryk traka postępują. Materiały kosztowały do tej pory 50 zł ale prawdopodobnie trzeba będzie dokupić trochę forniru bo braknie więc cena wzrośnie jeszcze o jakieś 10-15 zł. Najprawdopodobniej plansza będzie gotowa na Borowiec, więc elegancko. Tak jak pisałem wcześniej plansza jest zamykana, w środku jest tryk trak a na zewnątrz będzie plansza do młynka.
Załączniki
tryk trak.jpg
mlynek.jpg
A vary miala karlove!
Linq
Rozciągnięty Łucznik

Postprzez Linq » 29 lip 2013, o 20:56

Efekt końcowy. Całość materiałów to koszt 70 zł.
Załączniki
Tryk trak1.jpg
A vary miala karlove!
Linq
Rozciągnięty Łucznik

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rekonstrukcja Historyczna