Materiały

Informacje o rekonstrukcji, ekwipunku oraz wyjazdach.

Re: Materiały

Postprzez Łukasz » 4 sty 2016, o 19:44

Właśnie jestem na etapie szukania materiałów na strój, możecie mi powiedzieć czy taka gramatura (na zdjęciach ) jest odpowiednia ? Zastanawiam się jeszcze nad lnem. Jaki len powinienem kupić na koszulę a jaki na podszewkę pod żupan ?
Załączniki
żupan.JPG
portki.JPG
Łukasz
Stały Bywalec

Postprzez gen. Włodek » 5 sty 2016, o 17:59

nie wiem czy nie prościej i szybciej będzie jak napiszesz bezpośrednio np. do Stilgara (Tomek Łomnicki) lub Trolla (Marek Piwoński) ;)
gen. Włodek
Dyskutant

Postprzez Stilgar » 6 sty 2016, o 12:49

Odpisuję tutaj, bo może się innym przydać.

Pierwszy materiał o gramaturze ok 950 g/m wydaje mi się najlepszym na solidną delię bądź opończę. Jak na delię, to Panie Kochany pod spód możesz dać cieniutką wełnę (nie koniecznie sukno!) jako podszewkę (baaardzo koszer) lub len. Będzie Cię to doskonale chroniło przed deszczem i chłodem, w nocy może nawet za koc robić ;) ale w lecie to może być ciężko. No, ale Bogiem a prawdą, to delia jest płaszczem więc jest na jesień i zimę! :P

Cieńsze sukno tę 500 bym brał na żupan i na spodnie (na spodnie może i cieńsze jakby było). :)

Ogólnie to szacun wielki za sukno, najlepiej się szyje i jest wytrzymałe.

Jeżeli chodzi o len to napisz do tego człowieka: https://www.facebook.com/drzemik?fref=ts on często ma na sprzedaż ręcznie tkany len niebielony. Powiesz, że chcesz na podszewkę jeden a jeden na koszulę to będzie wiedział :) grubszy len na podszewkę, a cieńszy na koszulę, wiadomo.

Bierz len o splocie płóciennym!

Jeżeli nie u niego (bo drogo, bo nie ma, bo cokolwiek), to szukaj tutaj:
https://www.facebook.com/groups/targowi ... ts&fref=ts
https://www.facebook.com/groups/targowi ... o/?fref=ts

Lub na allegro.

Gramatur Ci nie podam, bo nie wiem niestety... :/

Ja przy szyciu żupana użyłem worków lnianych na podszewkę, ale nie polecam. Są ciężkie, często zatęchłe, do tego mają trochę gryzących odpadków, no i często pieczątki. Ponadto jest grubszy od wierzchu mojego żupana. Zdarzyło mi się też kiedyś kupić len, który wydawał się fajny, ale kuźwa był tak sztywny, że głowa mała. Najlepszy na koszulę kupiłem kiedyś w Krakowie, bardzo lekki, "mięsisty", przewiewny, ale prze zto też niesamowicie się siepiący i kumpel jak mi koszule szył, to srogo klął :P
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Łukasz » 6 sty 2016, o 16:48

W kwestii sukna/wełny to zdaję sobie sprawę że nie wszędzie trafie na odpowiedni kolor i gramaturę żeby dopasować do żupana, portek czy delii. Czy mógłbym dostać jakiś taki przedział? przykładowo żupan gramatura: 200 - 500, delia gramatura: 500 - 1000 ?
Łukasz
Stały Bywalec

Postprzez Stilgar » 6 sty 2016, o 23:08

360-500 g - żupan, a powyżej 500 (dobrze tak okolo 700) delia :) a jak sie nie da to zupan 500 i delia tez 500, bo wierzaj mi ze i tak to bedzie baaardzo dobrze :)
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Łukasz » 7 sty 2016, o 15:31

i jeszcze portki, podobnie jak żupan ?
Łukasz
Stały Bywalec

Postprzez Stilgar » 7 sty 2016, o 16:51

Poniżezj 500 bo inaczej bedzie cieplo (chociaz gorale chodza i zyja) :P tak koło 360 bylobyu git.
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Velma » 7 sty 2016, o 23:50

Musisz wziąć pod uwagę, ile warstw będziesz miał na sobie... Jak będziesz miał za gruby materiał, to po prostu będzie Ci za gorąco i w pewnym momencie możesz mieć mocno niekomfortową imprezę.
"Zabierz wrogowi sztandar, a odbierzesz mu honor i dumę."
Velma
Dyskutant

Postprzez Łukasz » 8 sty 2016, o 00:20

no wiem, tylko jakoś do tej pory mam pecha bo jak znalazłem fajne sukno na żupan w odpowiednim kolorze i 100 % wełna to ma gramaturę 250 albo 900... Tak więc szukam dalej, może w sobotę przejadę się do Matexu i Mailanexu.
Łukasz
Stały Bywalec

Postprzez Stilgar » 8 sty 2016, o 11:37

Najlepiej też zmacaj sobie, dobra 250 g sukno i tak lepsze o wełny, ktor ama wyrazny splot, i tak do teog bedziesz mial podszeweke :) wiec moze tego 250 tak szybko nie skreslaj :)
Stilgar
Chłopski Administrator

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rekonstrukcja Historyczna