Materiały

Informacje o rekonstrukcji, ekwipunku oraz wyjazdach.

Re: Materiały

Postprzez Gruzin » 8 sty 2016, o 13:58

jakbyś znalazł coś dobrego na spodnie to daj znać bo też potrzebuję sobie gacie uszyć ;]
Student biedak, ale pan. Ciągle żyje ponad stan :D
Gruzin
Gruziński Moderator

Postprzez Łukasz » 9 sty 2016, o 17:59

Właśnie wróciłem

MILANEX:

Byłem w sklepie na św. Filipa bo w soboty hurtownie mają zamkniętą,nie było tam za bardzo z czego wybierać. Znalazłem ciemnogranatową wełnę 100% za 49 zł, była dość cienka w dotyku (jak dla mnie trochę za cienka), ale pani nie wiedziała jaką ma gramaturę, czarna wełna też była, ale miała już 20% domieszki, cena 73 zł.

MATEX:

Tam na wstępie pan mi powiedział, że wszystkie wełny mają skład 80 na 20, a co do sukna to na stanie nie mają i trzeba zamawiać. Przejrzałem te "wzorniki" sporo kolorów na portki (czarny, ciemny granat, brąz) na żupan też mieli fajne, jednak nie było ani jednego sukna, które by miało 100% wełny i które można kupić w ilościach nie wałkowych... Oto kilka przykładów:

81% wełna 19% poliamid, gramatura: 560 - 74 zł - było bardzo fajne w dotyku i kupił bym gdyby nie te proporcje składu
90% wełna 10% poliamid, gramatura: 680 - 78 zł
90% wełna 10% poliamid, gramatura: 730 - 87 zł - to już było czuć w dotyku, że cholerstwo jest grube

Do ceny, gdy kupuje się poniżej kilkunastu metrów trzeba doliczyć 10% wartości i jeszcze 30 zł za wysyłkę.
Łukasz
Stały Bywalec

Postprzez Velma » 9 sty 2016, o 19:51

W Milanexie na filipa zawsze jest pusto, bo to mala klitka jest...

Ja kupiłem kiedys w matexie wolne na spodnie i wydawalo mi sir ze bylo 100% napisane, w dodatku mila i cienka, ale mój informator twierdzi ze to nie 100. Jednakże aż tak mi to nie przeszkadza...

Cóż proporcje to kwestia gustu, ale my nawet na deliach i żupanach podobno nie mamy 100%...
Fajnie jest byc koszer, ale pytanie czy w Twojej rekonstrukcji te 10% zmieni tak dużo? Ja się nie czuje gorzej na imprezie przez to ze nie mam 100% materiałów w delii, ale to jak mowie kwestia gustu...
Co innego gdybyś miał na sobie 'firanke' albo 'narzute'...
"Zabierz wrogowi sztandar, a odbierzesz mu honor i dumę."
Velma
Dyskutant

Postprzez Łukasz » 9 sty 2016, o 23:57

Ja na pewno nie mam problemu z tym że ktoś ma struj z materiału, który nie jest w 100% naturalny i nie wykluczam, że sam zdecyduje się na taki właśnie materiał.
Łukasz
Stały Bywalec

Postprzez Velma » 10 sty 2016, o 05:25

Pewnie Stilgar by się wypowiedział co do moich wypowiedzi inaczej, ale On się zna lepiej:P
Jeszcze jedno, wydaje mi się, ze ten materiał 730 bedzie za gruby. Pamiętaj, ze do warstwy wierzchniej dochodzi podszewka... I mogę sie mylić, tu prosze o sprostowanie PABLO/STILGAR/LINQ- kto kolwiek INNY z koszer komando, czy my nie placilismy o wiele mniej za calos-4x2,5m??

I prawda jest taka, ze jak będziesz miał za gruby materiał, to w cieple dni, będziesz się na bitwie lub przemarszu modlił, żeby moc to sciagnac:P
Velma
Dyskutant

Postprzez Linq » 10 sty 2016, o 13:14

Dokładnie, będzie Ci gorąco. Pamiętaj, że większość imprez jest latem kiedy jest ciepło. Ja bym poszedł w 500. Nie pamiętam jakie gramatury mają te nasze szmaty ale na pewno nie przekraczają 500.
Pytanie z innej beczki. VELMA CO TY ROBISZ W NIEDZIELE O 5:25 NA FORUM??!! Proszę powiedz, że dopiero wróciłeś z imprezy :)
A vary miala karlove!
Linq
Rozciągnięty Łucznik

Postprzez Łukasz » 10 sty 2016, o 13:30

Co do grubości to racja, wymacałem sobie te próbki i ta 500 wydaje się być ok
Łukasz
Stały Bywalec

Postprzez Velma » 10 sty 2016, o 13:43

Linqu 4:25 :P i owszem wróciłem dopiero z miasta:D
Velma
Dyskutant

Postprzez Stilgar » 11 sty 2016, o 10:12

Łukaszu, Linq, Velma ;)

Jasne, że materiał ma przede wszystkim pasować Łukaszowi, najlepiej jak go sobie zmaca i uświadomi że musi miec gho na grzbiecie. 500 jest oki, nawet bardzo, bo sukno i tak jest cieplejsze anizeli zwykła wełna (przez fakt bycia sfolowanym).

Że materiał 730 na delie bedzie gruby... Problem jest jeden: delia jest ubiorem NA ZIMĘ i ma byc gruba i ciepła. Niestety w reko jest tak ze nosimy ja tez w lecie, czort wie dlaczego ;) no ale wiekszosc imprez jest w lecie. a wygladac trzeba ladnie :P

takze 500 jest git i na zupan (moze byc mniejsza!) i na delie. Jakbys sie wybieral na zimowe przemarsze i byloby Ci nadal zimno to zawsze mozesz sobie sprawic oponcze (bo tak czesto robiono)
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Velma » 11 sty 2016, o 13:16

Stilgaru :roll:

Oczywiście, że się z Tobą zgadzam, że Delia jako płaszcz i odzież na słotę i mróz w nowożytności była gruba.
Ja miałem na myśli realia rekonstrukcji, że w Deli się chodzi lansić, bo jest ładna, ale tak jak mówisz, imprezujemy głównie w lecie, więc "normalnie" gruba delia ciut uprzykrza sprawę.
Także Stilgaru, zgadzam się z Tobą w stu procentach, po prostu może nie do końca dokładnie wyłożyłem o co mi chodziło ;)
Velma
Dyskutant

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rekonstrukcja Historyczna