Materiały

Informacje o rekonstrukcji, ekwipunku oraz wyjazdach.

Re: Materiały

Postprzez Łukasz » 11 sty 2016, o 15:37

Chciałem tak trochę uporządkować

Stilgar napisał(a):Że materiał 730 na delie bedzie gruby... Problem jest jeden: delia jest ubiorem NA ZIMĘ i ma byc gruba i ciepła. Niestety w reko jest tak ze nosimy ja tez w lecie, czort wie dlaczego ;) no ale wiekszosc imprez jest w lecie. a wygladac trzeba ladnie :P

Szukając teraz sukna i zastanawiając się nad gramaturami robię to pod kontem żupana i portków, delie sobie odłożyłem na później. Wiem że delia może być grubsza, na razie ustaliłem sobie mniej więcej te 500 jako granicę i jeśli żupan będę miał 500, to delie na pewno zrobię grubszą. Problem w tym, że jak do tej pory nie umiem znaleźć odpowiedniego sukna... już chciałem nawet od "lepigliny" zamówić - na stronie mieli fajne sukno naturalny kolor, splot płócienny ale nie mają go już :(
Łukasz
Stały Bywalec

Postprzez trollu » 13 sty 2016, o 22:12

Taka uwaga od siebie w kwestii grubości.
Delia nie była - według mnie- nakryciem zimowym, przynajmniej nie w dzisiejszym tego słowa znaczenia. Od tego były płaszcze w typu burki.
Z praktyki - delię zrobić z cienkiej wełny najlepiej w splocie płóciennym, żupan z jeszcze cieńszej (ze względu na upały w czasie reko) a na chłodniejsze wieczory zrobić burkę z najgrubszej możliwej wełny.
Głos praktyka :).
Paaanie Dziesiętnikuuuu....
trollu
Pan Rotmistrz

Postprzez Łukasz » 14 sty 2016, o 22:34

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości skontaktowałem się ponownie z Matexem - pani potwierdziła, że sukno 100% mają tylko w ilościach wałkowych tj. 30 - 50 metrów. Jeżeli ktoś chce kilka metrów (tak jak ja) to ma do wyboru sukna od 81 do 90 % wełny. Czekam tez na jakieś info z Milanexu bo jak narazie to odpisali mi że mają sukno ale bez podania szczegółów. Jak nie odpiszą to zadzwonię.

trollu napisał(a):Delia nie była - według mnie- nakryciem zimowym, przynajmniej nie w dzisiejszym tego słowa znaczenia.

Też mi się zawsze wydawało że delia była okryciem wierzchnim nie koniecznie tylko zimowym, bogaty szlachcic mógł mieć większą ilość tego typu okryć na cieplejsza i chłodniejszą porę roku, a prosty hajduk, no cóż zapewne jedna uniwersalną. Ale jako że nigdy historia ubioru mnie nie interesowała mogę się mylić.
Łukasz
Stały Bywalec

Postprzez Stilgar » 15 sty 2016, o 11:09

Super, Łukaszu, to czekam na info, bo może też bym zamówił jakies sukno na dołomanik do Pocztu Mikołaja Bieganowskiego :)

Co do delii, to nie dyskutuję, bo każdy niech robi jak chce. :)
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Łukasz » 15 sty 2016, o 21:42

Mam odpowiedź z Milanexu sukno jest ale tylko 81 % wełny.
Łukasz
Stały Bywalec

Poprzednia strona

Powrót do Rekonstrukcja Historyczna