Obóz

Informacje o rekonstrukcji, ekwipunku oraz wyjazdach.

Re: Obóz

Postprzez Gruzin » 17 sie 2015, o 21:18

ja jestem za :D kiedy chcesz działąć ?
Student biedak, ale pan. Ciągle żyje ponad stan :D
Gruzin
Gruziński Moderator

Postprzez Stilgar » 17 sie 2015, o 21:38

Panie, wspaniała cena i super rozrysowane. Z chęcia się złożę.

Marku, myślę, że z takim rysunkiem Pan Stolarz da radę, bo to lekka robota :)
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Liissu » 17 sie 2015, o 22:24

Marek, daj znać, czy ten Twoj stolarz to ogarnie. Jak nie, to trzeba działać. Byleby upolować wierterkę i wyżynarkę.
Liissu
Nasz Pludrak

Postprzez Liissu » 18 sie 2015, o 12:14

Najszersze deski znalazłem takie:

https://www.obi.pl/decom/product/Deska_ ... ageSize=24

Po pierwsze nie wychodzi aż tak tanio, jednak jest to zapewne spowodowane kupowaniem w sklepie a nie w tartaku/hurtowni, bo zapewne to miał Tomek na myśli mówiąc o taniości.

Wydaje mi się więc, że trzeba rozruszać nasze PRSZK-owe kontakty, ktoś coś?

Ewentualnie trzeba by było obdzwonić kilka miejsc, na szybko, znalazłem jeszcze takie cuś:

http://www.mcmdrewno.pl/drewno-budowlane.html

Potrzeba jednej osoby, która wygoogla kilka potencjalnych źródeł drewna w Krakowie i dowie się czy takie deski jak nam są potrzebne (20x200x1500+mm) się znajdą. Ja tego nie będę robił, bo niestety nie mam czasu, po drugie mam na czym siedzieć :)
Jeśli uda się nam zorganizować do piątku czy soboty, chętnie przyjadę w weekend gdzie ustalimy i pomogę robić ławeczki.
Liissu
Nasz Pludrak

Postprzez trollu » 18 sie 2015, o 13:02

Poszedłem wczoraj do Pana Bogdana, pocmokaliśmy trochę nad rysunek i będziemy dziś lub jutro działać.
Uwagi takie:
- samodzielna robota - to jest bez narzędzi horror. Z narzędziami tylko koszmar. Bez wprawy w robieniu w drewnie wyjdzie coś co nie będzie spasowane. Jeżeli ktoś z Was się na tym zna - proszę bardzo, ale ja odradzam. Been there, done that. No i będziemy się zbierać na świętego nigdy.
- wymiary ławki - 200 cm długości to zdecydowanie za dużo. Za dużo z punktu widzenia pakowności pojazdów. Na trzy osoby wystarczy 150 i taka deska wejdzie do mojego kombi, z dwumetrowymi jesteśmy skazani na autokary i logistykę.
Zatem podejmuję decyzję autorytarną i robimy ze stolarzem ławkę testową na 150 cm.
- deską świerkową można co najwyżej słoniowi dupę podetrzeć. Co z tego że tanio, skoro szlag je trafi po pierwszym wyjeździe lub sezonie? Iglaki są za miękkie i za bardzo chłoną wodę - co jest istotne przy obozingu i tendencji do zostawiania sprzętu gdzie popadnie (i popada).
Stolarz mi szuka olchy lub jesionu. Ew. drzewa owocowego jak by było na składach. Buczyna i dębina odpada bo za ciężka. Nawet przy takich drzewach deska musi mieć co najmniej 3 cm grubości (a nie 19 mm jak ta świerkowa). Jestem skłonny mu zaufać - gość napierdala schody jak szalony i sądzę że wie co to wytrzymałość obciążeniowa.

- zastanawiamy się jak zamocować siedzisko, dwa kwadratowe ząbki na nogach powodują konieczność pierdolenia się ze spasowaniem analogicznych otworów (dużo pierdolenia - dużo kasy do zapłacenia). Jeżeli jednak zrobi się wpusty okrągłe to roboty będzie dużo mniej. Pytanie do koszerów Stilgar, Adrian, czy może takie rozwiązanie wchodzi w rachubę. Może zapytajcie Tomka o rzut poziomy tej jego ławeczki.

- dla testów zrobimy też stołek dwuosobwy, ten w wersji bez rozpórki.

Nie wiem jaka wyjdzie cena końcowa bo to zależy od materiału i robocizny. Jak opierdoli szybko te ławeczki to będzie tanio. Jak się będziemy z tym pierdolić to drożej. Zadbam jednak żeby cena była rozsądna. Chciałbym, żeby stowarzyszenie zapłaciło za pierwsze ławki. Przygotuję umowę o dzieło jakby co.
Paaanie Dziesiętnikuuuu....
trollu
Pan Rotmistrz

Postprzez Liissu » 18 sie 2015, o 13:22

Ja bym to zrobił tak jak poprzeczkę między nogami ławki:
Obrazek

Wysoka oczywiście na grubość blatu. Robi się prosto i szybko

Edit:

Co do iglaka, jest tanio, a można zabezpieczyć tłuszczem z woskiem. Jednak jak pan Stolarz ma dostęp do lepszego drewna, to jak najbardziej. Będzie je trzeba tak czy siak zabezpieczyć w ten, czy inny sposób :)
Fajnie, że coś się ruszy.
Ostatnio edytowano 18 sie 2015, o 13:25 przez Liissu, łącznie edytowano 2 razy
Liissu
Nasz Pludrak

Postprzez trollu » 18 sie 2015, o 13:23

Zorientowałem się sam w necie. Kubik interesujących nas gatunków to rozrzut między 400 a 800 zł, w zależności od gatunku. Na ławkę w moich rozmiarach pójdzie razem ze ścinkami nie więcej niż 0,005 m3. Czyli w najgorszym razie sam surowiec 4 złote na ławkę. Oczywiście należy go przerobić na deski (heblować, szlifować, pierdupierniczyć etc), ale nie wygląda to źle.
trollu
Pan Rotmistrz

Postprzez trollu » 18 sie 2015, o 13:32

To umówmy się, że jak będzie gotowa ławka, to piwka koledzy w dłoń i natłuszczamy przy okazji.
trollu
Pan Rotmistrz

Postprzez Stilgar » 18 sie 2015, o 13:36

trollu napisał(a):To umówmy się, że jak będzie gotowa ławka, to piwka koledzy w dłoń i natłuszczamy przy okazji.
:koszer:
"Czterdzieści setków baranów porwołem, dwadzieścia setków baranów zjadłem, w tym ctery śmierdzące i zyje. I dobze" Obrazek
Stilgar
Chłopski Administrator

Postprzez Liissu » 18 sie 2015, o 13:37

Pamiętaj Marek, żeby zrobić odrobinę luźniejsze otwory na łączenia, chyba że się będzie je papierem korygowało, bo jak się je nasmaruje, to nam może drzewko nieznacznie spuchnąć.
Chłopaki, dobrze by było moim zdaniem uszyć na te ławki jakieś pokrowce materiałowe. Pytolen można kupić za grosze, ewentualnie surówkę bawełnianą. A samo szycie to już pikuś.
Swoją drogą, mamy świece woskowe? Bo jak nie, to trzeba będzie nabyć w międzyczasie.
Liissu
Nasz Pludrak

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Rekonstrukcja Historyczna