Strona 1 z 2

Buty- pytania i odpowiedzi

: 20 sie 2013, o 20:35
autor: Dziadek
Jako że forum dorobiło się działu zachodniego, od razu zacznę od podstaw czyli od butów. Muszę się przyznać, że podobnie jak prawie rok temu przy pytaniach o buty dla autoramentu narodowego tak teraz na zachodnim nie znam się kompletnie a pewne rzeczy wolę tutaj obgadać zanim wyskoczę z pytaniami na forum regimentu :P Zawsze to więcej opinii. Ale do rzeczy.

Czy w autoramencie zachodnim na terenach Rzeczpospolitej używane były buty w formie łapci, chodaków czy innych pleciono - skręcano zszywanych rodzajów? Czy jedyną poprawną formą są niskie trzewiki typu zachodniego? Zastanawiam się nad innymi butami odkąd na Węgrzech zobaczyłem pludraków w zwykłych skórzanych "kierpcach" :P bez podeszwy, uszytych tylko z jednego kawałka skóry i paru rzemyków.

Re: Buty

: 20 sie 2013, o 21:36
autor: Liissu
Co do butów, to sprawa jest o tyle ciekawa, że można mieć różne wersje butów, zależnie od "historii postaci". Jeśli chcesz być pludrakiem biednym, możesz mieć buty proste popularne na danym terenie, buty były najbardziej narażonym na zniszczenia w czasie marszów elementem garderoby, więc wymieniano je na to co było pod ręką i nadawało się do noszenia. Natomiast w powszechnym użyciu były półbuty z obcasem, który był okuty w różnym kształcie.
Rafał Szwelicki ma bardzo :koszer: buty, ponieważ ma buty niedopasowane do lewej czy prawej nogi. Zabawa polega na tym, że kupujesz 3 buty i codziennie nosisz danego buta na innej nodze, aby te przyzwyczaiły się do obu nóg i nie odkształcały się.

Najważniejsze jest, aby nie inwestować w buty wysokie, ponieważ takowe pojawiać się mogły sporadycznie i to w armiach działających w kampaniach na zachodzie Europy, gdzie rajtaria pojawiała się w dużych ilościach. Chodzi po prostu o zdzieranie tych butów z jeźdźców ;) Wiadomo, że takie butki świetnie się prezentują, jednakże dążymy do zmaksymalizowania wierności naszego odtwórstwa, a nie do Dumas`owskich muszkieterów świetnie prezentujących się na teatralnych deskach.

Co do kolorów, to najbezpieczniej zainwestować w butki o pospolitym kolorze, wszelakie udziwnienia mogły się prawdopodobnie pojawiać, lecz w oddziałach prywatnych, elitarnych, bądź po prostu wśród bogatego mieszczaństwa, czy szlachty zachodniej.

Jutro postaram się wrzucić kilka rycinek, zdjęć, ect.

Re: Buty

: 20 sie 2013, o 21:54
autor: Dziadek
Dzięki! Prawie całkowicie rozwiałeś moje wszelkie wątpliwości dotyczące wszystkiego :D Myślałem nad skórzanymi łapciami szytymi z jednego kawałka, bez podeszwy wyodrębnionej. Rajtary odpadają na wejściu; raz, że za drogie a dwa, że nie pasują mi koncepcyjnie do ubogiego żołdaka piechura.

Mi też się właśnie wydawało, że logicznym jest noszenie typu obuwia dostępnego na danym obszarze nawet wśród autoramentu cudzoziemskiego.

I pytanie z czapy, ale w sumie powiązane. Czy buty robione były z juchtu? Jucht ma tę właściwość, że można go nawoskować i zostawić na słońcu przez tydzień, co daje efekt w postaci bardzo fajnego odcienia brązu, takiego niejednolitego. Przygotowałem w ten sposób mój pasek i wyszedł świetnie :D ale zastanawiam się, czy takie rozwiązanie w przypadku butów było by :koszer: (ze względu na materiał i woskowanie).

Re: Buty

: 21 sie 2013, o 08:48
autor: Liissu
Na to nie znam odpowiedzi, trzeba popytać ludzi znających się na materiałach. Generalnie chodzi o to czy metody przystosowujące dany materiał do użycia były powszechne w interesującym nas okresie. Jeśli tak, to uważam że bez problemu można by było buty z takiej skóry wykonać.

Obiecane rycinki:

De Gheyn, pierwsza połowa XVII, pierwotna książka jeśli się nie mylę, pochodzi z pierwszej połowy XVII, to musi być reprint z 1667. Dlaczego? Bo autor zmarł w 29 roku XVII wieku huehuehue

Obrazek

Muszkieterzy, Tamże:

Obrazek

Pikinierzy z Gembarzewskiego:

Obrazek

Re: Buty- pytania i odpowiedzi

: 23 sie 2013, o 00:26
autor: Dziadek
De Gheyn super! Widzę, że najpewniej się zaopatrzyć w niskie trzewiki. Wrzucaj jeszcze jakieś źródła jak masz, proszę :)

Re: Buty- pytania i odpowiedzi

: 23 sie 2013, o 03:12
autor: Legalus
Chciałem zaprotestować, ponieważ my nie mamy osobnego subforum "buty". To jawna dyskryminacja ze strony skrajnie pludrackich środowisk.

Re: Buty- pytania i odpowiedzi

: 14 kwie 2017, o 18:15
autor: Stilgar
Ja zaś dostałem zamówione u Janka Ledwonia niskie buty muszkieterskie/pikinierskie. Full ręczna robota :) Polecam, zobacyzmy jak będzie po sezonie.

Re: Buty- pytania i odpowiedzi

: 14 kwie 2017, o 21:44
autor: Velma
ile ile??? i jaki czas oczekiwania??

Re: Buty- pytania i odpowiedzi

: 15 kwie 2017, o 11:51
autor: Stilgar
Od 400. Czas około dwa miechy ale nie wiem ile teraz ma zamówień :)

Re: Buty- pytania i odpowiedzi

: 8 lut 2018, o 14:40
autor: Linq
Pytanko: na pierwszy sezon pewnie nie uda się mi skołować butów do stroju zachodniego. Jaka jest alternatywa jeśli w ogóle jest? Czy te buty z polskiego stroju będą bardzo kłuły w oczy? Czy może lepiej kupić na początek drewniaki skoro i tak pojadę w zachodnim stroju na jedną góra dwie imprezy w tym roku.